Skip to main content

چه زمانی باید از گروه های متمرکز در تحقیقات بازار استفاده کرد

 

چه زمانی باید از گروه های متمرکز در تحقیقات بازار استفاده کرد

گروه های کانونی برای شناسایی و بررسی رفتارها و فرآیندها استفاده می شوند. بهتر است از آنها برای روشن کردن سؤالات «چرا؟»، «چی؟» و «چگونه؟» استفاده شود. آنها را می توان به سه روش در طراحی تحقیق مورد استفاده قرار داد:

 • روش مستقل: که در آن گروه های کانونی تنها روش جمع آوری داده ها هستند و به عنوان منبع اصلی داده ها عمل می کنند.
 • مکمل یک نظرسنجی: که در آن از گروه های متمرکز برای افزایش ابزارهای جایگزین برای جمع آوری داده ها استفاده می شود. معمولاً این امر به عنوان پیش درآمدی برای مرحله کمی است – تعیین موضوعاتی که باید در مصاحبه ساختاریافته پوشش داده شوند و بینش هایی در مورد مشکلات یا فرصت هایی که در حال تحقیق هستند ارائه می دهد.
 • به عنوان بخشی از طراحی چند روشی: که در آن مطالعات از چندین منبع جمع آوری داده استفاده می کنند و هیچ روش واحدی استفاده از سایرین را تعیین نمی کند.

هنگامی که از گروه های متمرکز به عنوان تنها منبع داده استفاده می شود، اهداف اکتشافی و تشخیصی خواهند بود (مشکل چیست، چگونه می توانیم آن را حل کنیم، بازار چگونه واکنش نشان خواهد داد؟). هنگامی که مهم است که تعداد افرادی که به یک روش فکر می کنند یا رفتار می کنند نیز ثابت شود، یک طراحی چند روشی با یک مرحله کمی برای دنبال کردن لازم است.

گروه های تمرکز به ویژه برای تحقیق در مورد محصولات جدید، آزمایش مفاهیم جدید یا تعیین “چه اتفاقی می افتد اگر …؟” مفید هستند. آنها به این دلیل کار می کنند که شرکت کنندگان می توانند نکات مطرح شده توسط سایر اعضا را در نظر بگیرند و همانطور که آنها در مورد پیامدهای موضوعات مطرح شده فکر می کنند، ممکن است ایده های بیشتری مطرح شود که در یک مصاحبه یک به یک استفاده نشده باقی می ماند. این تعامل یک «دینامیک» ایجاد می‌کند، گویی هشت یا نه مغز مجزا به هم متصل شده‌اند، با ایده‌هایی که به روشی آسان از یکی به دیگری جهش می‌کنند و تا زمانی که یک اجماع عمومی به دست آید، مسائل به چالش کشیده می‌شوند.

تصمیم برای انجام گروه های متمرکز یا مصاحبه های عمیق فردی بر اساس عوامل متعددی است. گروه های کانونی همیشه کاربردی نیستند و در جامعه تجاری باید پذیرفت که جغرافیا اغلب از گرد هم آوردن شرکت کنندگان جلوگیری می کند. به همین دلیل مصاحبه های عمیق (تا زمانی که پیوندهای شفاهی/بصری متعدد امکان پذیر شود) پرکاربردترین روش تحقیق کیفی است و باقی خواهد ماند.

 

مناطق مورد توجه ویژه

بزرگترین مشکل بالقوه گروه های متمرکز، سوگیری است که می تواند از تعداد کم افراد شرکت کننده، تعامل آنها با یکدیگر و موضوع بحث رخ دهد. اینها اگر از قبل در نظر گرفته شوند نیازی به ایجاد مشکل ندارند.

 

فرهنگ

در بسیاری از فرهنگ‌ها، به‌ویژه در کشورهای غربی، افراد در اشتراک‌گذاری دیدگاه‌های خود با دیگران و شرکت در بحث و مناظره با مشکل کمتری مواجه هستند، حتی اگر دیدگاه‌هایشان با دیدگاه‌های دیگران در گروه متفاوت باشد. غرب فرهنگ آزادی بیان دارد و بنابراین بحث گروهی به طور طبیعی انجام می شود. با این حال، این را نمی توان برای همه فرهنگ ها فرض کرد. در بسیاری از کشورهای آسیایی انتقاد صریح از محصولات، خدمات و تامین کنندگان، بی ادبانه و نامناسب تلقی می شود. پاسخ طبیعی این است که مؤدبانه باشید و دیدگاهی را ارائه دهید که مورد انتظار است. همچنین ایجاد پویایی گروه در میان برخی از شرکت‌کنندگان آسیایی دشوارتر است، زیرا فرهنگ این است که دیدگاه‌های همه را در نظر بگیریم و به ارشدترین افراد واگذار کنیم. رویدادی در یک گروه متمرکز در ژاپن که در حال بررسی نگرش به دوش بود، این مشکلات را به ما یادآوری کرد. در پایان گروه تمرکز، ناظم (یک زن ژاپنی) اتاق را ترک کرد تا با مشتری بررسی کند که آیا موضوعاتی نیاز به پوشش بیشتر دارند یا خیر. در طول غیبت او از اتاق، برای نزدیک به پنج دقیقه، اعضای گروه تمرکز یک کلمه با یکدیگر صحبت نکردند. این در شرایط مشابه در یک گروه متمرکز غربی غیرقابل تصور است.

 

حساسیت موضوع تمرکز

گروه های کانونی ابزاری عالی برای ترغیب مردم به باز کردن صحبت ها و بیرون کشیدن ایده ها هستند. با این حال، موضوعاتی وجود خواهند داشت که حساسیت موضوع در آنها مطرح است.

موضوعات زیادی مربوط به بهداشت شخصی، عادات جنسی یا حمام است که افراد ممکن است نخواهند در گروه بحث کنند. چنین موضوعات حساس و بالقوه شرم آور شخصی به بهترین وجه در یک محیط خصوصی و غیر تهدید آمیز مورد بحث قرار می گیرند، شاید با استفاده از پرسشنامه های خود تکمیلی، محقق از شرکت کننده فاصله بگیرد.

تأثیر سلسله مراتب گروه

هر محققی باید عدم تعادل ذاتی اختیارات را در یک موقعیت گروهی تشخیص دهد. به طور کلی، اگر افراد بین اعضای گروه و ناظم گروه احساس برابری کنند، به احتمال زیاد راحت هستند و نظرات خود را در بحث های پر جنب و جوش به اشتراک می گذارند. به عنوان مثال، اگر وظیفه تحقیق در مورد نیازهای افرادی که از محافظ شنوایی در محل کار استفاده می کنند (گوش گیر و محافظ گوش) را بر عهده داشتید و استفاده از گروه های متمرکز را انتخاب کرده بودید، باید به عواقب اختلاط کارگران، سرپرستان و خریداران کارخانه فکر کنید. همان گروه کارگران کارخانه ممکن است برای بحث در مورد تجربیات خود در مقابل سرپرستان مشکل داشته باشند، به خصوص اگر برخی از اقدامات آنها با سیاست های شرکت مغایرت داشته باشد.

بنابراین، در برنامه‌ریزی گروه‌های متمرکز، شباهت هرچه بیشتر تیپ‌های شرکت‌کننده به یکدیگر بحث بازتر و صریح‌تر را تسهیل می‌کند.

 

مشکلات افشاگری

برخی افراد خودافشایی را دشوارتر از دیگران می دانند. افراد ممکن است در بیان نظرات خود دچار تردید و عدم اعتماد به نفس شوند. گوش دادن به سخنان دیگرانی که بیان و اعتماد به نفس دارند ممکن است آنها را از نشان دادن خود بیشتر ترساند. ناظم گروه باید نسبت به اختلافات بین شرکت کنندگان گروه حساس باشد و به رفع آنها کمک کند.

برای مثال، گروه‌های متمرکز با نصب‌کنندگان دیگ‌های حرارت مرکزی ممکن است شیوه‌هایی را آشکار کنند که توسط سایر اعضای گروه غیراستاندارد تلقی می‌شوند و این ممکن است باعث شود یکی از اعضای گروه در مورد عملکرد خود در محل کار سکوت کند. ارعاب توسط لوله‌کش‌های ماهر، آگاه و مطمئن‌تر ممکن است برخی از اعضای گروه را مهار کند و دیدی نادرست از شیوه‌های لوله‌کشی ارائه دهد.

 

مسابقه مدیر

نقش ناظم برای موفقیت گروه کانونی بسیار مهم است. یک مجری ماهر از مهارت های اجتماعی استفاده می کند تا افراد را آرام کند و آنها را وادار به صحبت کردن کند. در گروه‌های رو در رو، زبان بدن ناظم به این فرآیند کمک می‌کند، از جمله لباس او. در اکثر گروه‌های مصرف‌کننده، ناظم لباس‌های هوشمندانه/ غیررسمی می‌پوشد تا احساس غیر رسمی بودن حرفه‌ای را ایجاد کند. با این حال، اگر گروه تمرکز شامل حسابداران یا اعضای حرفه حقوقی باشد، پوشیدن کت و شلوار مناسب تر است.

تطابق بین ناظم و شرکت کنندگان گروه موضوع تحقیقات زیادی در مورد اینکه چگونه اعتبار ناظم توسط شرکت کنندگان گروه مشاهده می شود و این که چقدر بر پویایی گروه تأثیر می گذارد، بوده است. نکته کلیدی این است که ناظم باید توسط شرکت کنندگان پذیرفته شود و باید توانایی ایجاد یک محیط “ایمن” را داشته باشد که در آن شرکت کنندگان احساس راحتی و اطمینان داشته باشند تا آزادانه نظرات خود را بیان کنند.

سن، جنسیت و تجربه مدیر ممکن است در برخی زمینه‌های موضوعی تأثیرگذار باشد. به طور کلی، دیدگاه ناظم یک محقق است، نه یک متخصص صنعت، و معمولاً جدایی او از حوزه موضوع یک مزیت است. با این حال، در برخی از موضوعات حساس، ممکن است لازم باشد که ناظم را با شرکت کنندگان گروه تطبیق دهید – یک ناظم زن برای بحث در مورد مسائل زنانه، یک ناظم مرد برای یک گروه مرد از مصرف کنندگان شدید آبجو.

 

برنامه ریزی و جذب گروه ها

بین پنج تا ۱۰ عضو معمولاً یک گروه را تشکیل می دهند، اگرچه قوانین دقیقی در مورد تعداد ایده آل وجود ندارد. اگر بیش از ۱۰ نفر باشند و هر کسی نظر خود را داشته باشد، در طول یک ساعت و نیم گروه، هر یک از اعضا که اجازه نظرات ناظر را می دهد، بیش از ۱۰ دقیقه زمان مکالمه نخواهد داشت.

کمتر از پنج شرکت‌کننده هنوز می‌توانند در یک گروه متمرکز مؤثر باشند، زیرا حتی با این تعداد کم، زمینه کافی برای ایجاد پویایی و بارورسازی متقابل ایده‌ها وجود دارد. این گروه‌های کوچک (گروه‌های کوچک) را می‌توان در جایی استفاده کرد که پاسخ‌دهندگان روی زمین لاغر هستند و اثر طوفان فکری گروه تمرکز هنوز مورد نیاز است.

در گروه های متمرکز آنلاین، تعداد افراد می تواند به طور قابل توجهی انعطاف پذیرتر باشد. گروه‌های سبک بولتن آنلاین می‌توانند تا ۳۰ مشارکت‌کننده داشته باشند، در حالی که گروه‌های چت زنده باید به حداکثر ۱۰ تا ۱۲ نفر محدود شوند، مانند گروه رو در رو. تعداد شرکت‌کنندگان ممکن است میزان احساس مشارکت هر شرکت‌کننده با گروه را محدود کند، و مطمئناً می‌توان انتظار داشت که حجم خروجی هر شرکت‌کننده هنگام ارائه مشارکت‌های خود بخواند و در نظر بگیرد، اما این باید در مقابل اهداف تحقیق متعادل شود. 

تعداد گروه ها

هیچ قاعده سخت و سریعی برای تصمیم گیری در مورد اینکه چند گروه تمرکز برای پوشش یک موضوع مورد نیاز است وجود ندارد. یک گروه متمرکز می تواند پاسخ درست را بدهد، اما چه کسی می داند؟ دو گروه تمرکز در سمت روشن قرار دارند زیرا ممکن است بین این دو گروه تفاوت هایی وجود داشته باشد که باعث ایجاد شک و تردید در مورد صحیح بودن آن می شود. برای به دست آوردن احساس بهتر و مقابله با احتمال پاسخ مغرضانه، توصیه می شود سه یا چهار گروه انجام دهید. اگر تعداد گروه‌ها از شش یا هشت (با افراد همسان) فراتر رود، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل خروجی گروه‌ها دشوار می‌شود.

در گروه‌های آنلاین، اجرای یک تابلوی اعلانات یکباره یا حتی مجموعه‌ای از گروه‌هایی که در زمان فاصله دارند و محتوایی دارند که با راه‌اندازی هر گروه جدید توسعه می‌یابد، غیرعادی نیست.

 

محل برگزاری گروه ها

محل برگزاری یک گروه متمرکز فقط برای گروه رو در رو مورد توجه قرار می گیرد و گروه ها می توانند در یک گروه در چندین موقعیت مختلف برگزار شوند. معمولاً مراکز مشاهده ویژه طراحی شده برای هر دو گروه مصرف کننده و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات گروه‌های تجاری در هتل‌ها، همایش‌ها یا در نمایشگاه‌های تجاری برگزار می‌شوند، اگر این موارد راحت‌تر باشد.

مکان ها باید متناسب با شرکت کنندگان انتخاب شوند و باید مطابق با انتظارات گروه شرکت کننده باشند. مراکز تخصصی مزایای زیادی دارند. آنها امکاناتی را برای ضبط صدا و تصویر با کیفیت خوب از جلسات ارائه می کنند. آنها به میزبانی گروه ها عادت دارند و اتاق های برگزاری دارند که نمایندگان می توانند قبل از نشستن در آنجا جمع شوند. مهمتر از همه، آنها دارای اتاق های تماشا هستند که از آن می توان دید

ناظران می توانند گروه را از طریق یک آینه یک طرفه ببینند و بشنوند. بیشتر مکان‌های گروه‌های متمرکز، شرکت‌کنندگانی را برای پژوهشگران جذب می‌کنند و از تعداد لازم شرکت‌کنندگان اطمینان می‌دهند.

محل برگزاری باید به راحتی قابل دسترسی باشد، ترجیحاً در منطقه شناخته شده و دارای امکانات خوب پارکینگ باشد. خاطره برگزاری گروهی برای داروسازان مستقل در هتلی در مرکز شهر که مسیرهای دسترسی به هتل ضعیف بود و پارکینگ محلی یک پارکینگ عمومی گران قیمت بود و هیچ امتیازی برای کاربران هتل وجود نداشت، باقی مانده است. شرکت‌کنندگان در گروه تمرکز دیر و آزرده شدند و چالش دیگری را به ناظم ارائه کردند.

اتاقی که گروه در آن برگزار می شود باید کوچک و صمیمی باشد. یک گروه تمرکز مصرف کننده ممکن است طرحی شبیه به یک سالن، با صندلی های راحتی در یک نیم دایره و یک میز قهوه در مرکز داشته باشد. گروهی از شرکت‌کنندگان تجاری احتمالاً به سبک اتاق هیئت تشکیل می‌شوند. هدف این است که محیطی را برای رسیدگی مناسب و در عین حال آسان و آرام باشد.

تجهیزات صوتی و تصویری برای ضبط گروه ها باید از قبل بررسی شود. اگر گروه در یک مرکز تماشا برگزار می شود، محل برگزاری این امر رسیدگی می شود. در غیر این صورت ناظر مسئولیت این امر را بر عهده خواهد گرفت.

در حالی که ما اعلام کرده‌ایم که مکان گروه آنلاین موضوعی برای بررسی نیست، مکان و در دسترس بودن شرکت‌کنندگان مطرح است. باید دقت شود تا اطمینان حاصل شود که شرکت کنندگان می توانند همه به یک زبان صحبت کنند (گروه متمرکز آنلاین محدود به مرزهای کشور نیست) و زمان و فناوری مربوطه برای شرکت در گروه را در اختیار دارند. این امر به ویژه برای گروهی به سبک چت زنده که در آن همه شرکت کنندگان ملزم به حضور همزمان آنلاین برای یک زمان معین هستند، مهم است. استفاده از گروه به سبک بولتن انعطاف بیشتری به شرکت کنندگان می دهد تا در مواقعی که برایشان مناسب است وارد شوند.

 

جلب مشارکت شرکت کنندگان

از آنجایی که گروه های متمرکز بر تعداد کمی از شرکت کنندگان متکی هستند، ضروری است که برای استخدام مشخصات صحیح دقت شود. معیارهای شرکت کنندگان باید در مراحل اولیه تصمیم گیری شود و به سؤالات غربالگری برای پرسشنامه

استخدام تبدیل شود. پس از دریافت تعهدات برای حضور در گروه تمرکز از سوی شرکت‌کنندگان، همچنان لازم است که آنها را از نزدیک‌تر به روز رویداد تعقیب کنید تا حضور را تأیید کنید. آب و هوای بد، بیماری و سایر شرایط اضطراری همیشه می تواند بر میزان مشارکت تأثیر بگذارد، بنابراین گاهی اوقات ۱۲ نفر برای اطمینان از حضور ۱۰ نفر استخدام می شوند. اگر تصادفاً همه حضور پیدا کنند، ممکن است زوجی با انگیزه‌هایشان «حقوق» دریافت کنند و از آنها خواسته شود که آنجا را ترک کنند زیرا در غیر این صورت گروه برای ایجاد یک بحث صمیمی بسیار بزرگ خواهد بود.

اگر موضوع بحث دعوت کننده به نظر برسد، همیشه کمک می کند. البته، استخدام کننده باید با اشتیاق برای رویداد ارتباط برقرار کند و به شرکت کنندگان این احساس را بدهد که موفقیت گروه به حضور آنها بستگی دارد.

برای گروه‌های آنلاین، معمولاً قبل از شروع گروه، یادآوری‌های ایمیل یا پیام متنی برای شرکت‌کنندگان ارسال می‌شود و اگر هر یک از اعضای گروه در یک بازه زمانی معین پس از آن مشارکت نکرده باشد، تشویق می‌شود. گروه پخش زنده شد

طبیعی است که به شرکت کنندگان انگیزه بدهید تا حضورشان را تشویق کنند. این انگیزه معمولاً مالی است و با توجه به انتظارات مخاطبان متفاوت خواهد بود و حدود نیمی از حقوق روزانه (به صورت نقدی) می شود.

 

نکات برتر گروه های متمرکز در تحقیقات بازار
  • در مواقعی که نیاز به پاسخ به سؤالاتی دارید که فکر می کنید در مصاحبه های ساختارمندتر به آنها پاسخ داده نمی شود یا نمی توان پاسخ داد، از گروه های متمرکز استفاده کنید.
  • تصور نکنید که می توانید تمام پاسخ های خود را از یک یا دو گروه متمرکز دریافت کنید. گاهی اوقات گروه های تمرکز پاسخ هایی را که شما نیاز دارید ارائه می دهند، اما در اصل آنها بینش هایی را ارائه می دهند که به عنوان مرحله دوم نیاز به تحقیقات کمی دارد.
  • برای غربالگری و دعوت از پاسخ دهندگان به گروه های کانونی، زمان و فکر خود را صرف راهنمای استخدام کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که یک گروه را تعدیل یا مشاهده کنید و متوجه شوید که برخی از شرکت کنندگان نباید آنجا باشند.
  • فقط در صورتی یک گروه متمرکز را در نظر بگیرید که پاسخ دهندگان بالقوه کافی در فاصله قابل توجهی از محل برگزاری (حدود نیم ساعت زمان سفر) وجود داشته باشد. شما به حداقل ۵۰ مشتری بالقوه در این شعاع نیاز دارید تا هشت نفر را در ساعت و تاریخ معینی در یک محل برگزار کنید.
  • در انتخاب مجری گروه تمرکز دقت کنید. یک گروه متمرکز موفق به شدت به یک ناظم ماهر وابسته است. مجریان خوب مردم را راحت می کنند. آنها پاسخ دهندگان مسلط را کنترل می کنند و کسانی را که کمتر پیشرو هستند بیرون می کشند.
  • یکی از ناظران گروه کانونی باید یادداشت بردار باشد. یادداشت‌های او بلافاصله پس از گروه تمرکز در دسترس شما خواهد بود و لازم نیست منتظر رونویسی کامل باشید.
  • هر زمان که پاسخ دهندگان از نظر جغرافیایی پراکنده یا کم جمعیت هستند، گروه های متمرکز آنلاین را در نظر بگیرید. شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در قالب شرکت رسمی ایده سازان بازار فردا به عنوان مجری انواع پروژه های تحقیقات بازار کمی و کیفی آماده ارائه خدمات محتلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی به شما عزیزان می باشد.

اجرای انواع پروژه های ریتل آدیت تحقیقات بازاریابی و فوکس گروپ و محاسبه اندازه بازار و سهم بازار رقبا و اجرای پروژه های تحقیقات بازاریابی صادراتی و داخلی در تمام شهرهای ایران

………………………………………………………………………………………………………………………………

 

درباره موسسه تحقیقات بازاریابی ایده بیشتر بدانیم!

شرکت ایده سازان بازار فردا به شماره ثبت ۵۹۴۸۶۴، که به اختصار ” موسسه تحقیقات بازاریابی ایده ” نامیده می شود، کار خود را از سال ۱۳۹۴ بصورت حرفه ای شروع کرد؛ لازم به ذکر است شرکت تحقیقات بازار ایده دارای دو مجوز دولتی از مرکز آمار ایران وابسته به سازمان برنامه و بودجه برای اجرای فعالیت های تحقیقات بازار و همچنین صندوق ضمانت صادرات ایران وابسته به وزارت صنعت معدن و تجارت برای تکمیل پرونده های اعتبارسنجی مشتریان صادراتی است. این شرکت تحقیقات بازاریابی در ابتدای امر فقط در حوزه اجرای پروژه های تحقیقات بازار میدانی و بیشتر از نوع تحقیقات کمی فعال بود؛ در سال ۱۳۹۷ همزمان با تاسیس شرکت تحقیقات بازاریابی ایده، فعالیت های تحقیقاتی خود را در حوزه های داخلی و برون مرزی نیز گسترش داد. موسسه تحقیقات بازاریابی ایده در طول ۸ سال گذشته پروژه های میدانی و عملیاتی متعددی را در حوزه داخلی و همچنین خارجی انجام داده است؛ در این بین در طی سال های گذشته بخشِ کلینیک مشاوره کسب و کار ایده نیز با تمرکز بر سه حوزه آموزش، مشاوره و نظارت بر پروژه های بازاریابی صادراتی فعالیت داشته است. مدیریت گروه تحقیقات بازاریابی ایده بر عهده آقای دکتر بزاززاده است؛ ایشان سوابقی درخشان در حوزه صادرات به کشورهای امارات متحده عربی(دبی)، عراق، عمان و برخی از کشورهای عربی و آفریقایی دارند. لازم به ذکر است این شرکت در شهرهای تهران و دبی دفتر کار تحقیقات بازاریابی دائم  و رسمی دارد.

شرکت های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی زیادی در ایران فعال هستند؛ اما کمتر شرکت تحقیقات بازاریابی را می توان در ایران یافت که در عرصه بین المللی نیز فعال باشد؛ با توجه به سوابق درخشان تیم شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در کشورهای عربی و آفریقایی در سال های قبل، می توانید از خدمات این مجموعه به عنوان مجری پروژه های تحقیقات بازاریابی خود در حوزه داخلی و صادراتی استفاده کنید. با توجه به حضور دائمی شرکت ایده سازان بازار فردا در کشورهای عربی و آفریقایی و همچنین داشتن یک آفیس دائم در شهر دبی، امکان اجرای انواع پروژه های تحقیقاتی، از محاسبه Market Size گرفته تا Brand Awareness برای این شرکت آسان می باشد.

بدون شک کشور امارات متحده عربی و به طور خاص شهر دبی، هاب اقتصادی منطقه خاورمیانه است؛ از اینرو اجرای انواع پروژه های تحقیقات بازاریابی در این منطقه برای شروع امر صادرات می تواند کمک شایانی به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی کشور در عرصه بین الملل بنماید. روش کار شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در امر اجرای پروژه های تحقیقات بازار به دو بخش Desk Research و تحقیقات بازار میدانی تقسیم می گردد. در بخش اول بعد از یک جلسه مشاوره ابعاد مسئله و نیاز شما به بحث بازاریابی و تحقیقات بازار مشخص می گردد و بعد از تکمیل فایل RFP در قالب یک بازه زمانی ۵ الی ۱۰ روزه یک Desk Research حرفه ای برای فروش محصول شما انجام خواهد گرفت؛ در صورتی که نتایج بخش اول رضایت بخش بود وارد فاز دوم که همان تحقیقات بازار میدانی می باشد خواهیم شد. در فاز دوم بر اساس پراکندگی جغرافیایی مشتریان هدف در سطح بازار دبی و یا هر کشور عربی و یا آفریقایی، طول مدت زمان اجرایی پروژه و همچنین هزینه های عملیاتی آن محاسبه و به شما اعلام خواهد شد. برای آگاهی از فرایند اجرایی پروژه های تحقیقات بازار صادراتی با شماره واتس اپ ۰۰۹۷۱۵۶۱۵۴۴۱۷۷ تماس حاصل فرمایید.

تیم تحقیقاتی شرکت تحقیقات بازار ایده در داخل کشور نیز قوی می باشد و با در اختیار داشتن پرسشگران آموزش دیده خود در تمامی استان های کشور امکان اجرای انواع پروژه های پایش، آمارگیری و پرسشگری در حوزه های مختلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی را دارد. با عنایت به اینکه تمرکز اصلی موسسه تحقیقات بازاریابی ایده بر روی صنایع بزرگ، متوسط و کوچک کشور می باشد بنابراین اکثر پروژه های اجرا شده در حوزه صنایع روغن موتور، قیر، فولاد، پتروشیمی، انواع مواد غذایی و خوراکی، برق و الکتریک، فرش، مبلمان، صنعت ساختمان، کاشی و سرامیک، انواع مواد آرایشی و بهداشتی و شوینده و سایر صنایع فعال در کشور بوده است.

در انتها باید به این امر اشاره بکنیم که موسسه تحقیقات بازاریابی ایده به عنوان کارگزار و نماینده رسمی صندوق ضمانت صادرات ایران وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، توانایی راهنمایی شما برای اجرای انواع پروژه های تامین منابع مالی صادراتی، اعتبارسنجی خریداران خارجی، ارائه انواع پوشش ها و تضمین های دولتی فروش صادراتی بر اساس اعتبار و ضمانتنامه های مبتنی بر قرارداد را دارد. شایان ذکر است این صندوق با همکاری سازمان جهانی آنکتاد، به عنوان تنها شرکت بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس گردیده و به پشتوانه حمایت های مالی دولت و مجلس شورای اسلامی تاکنون بیش از ۲۵ میلیارد دلار در قالب انواع پوشش برای ریسک های سیاسی و تجاری صادرات و انواع ضمانتنامه های اعتبار ریالی و ارزی، به صادرکنندگان کالاها و خدمات و همچنین تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی کمک کرده است. لذا ما در دپارتمان خدمات برون مرزی خود این توانایی را داریم که در کنار سایر خدمات تخصصی تحقیقات بازاریابی، به صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور عزیزمان کمک نماییم تا مشتریان خارجی خود را اعتبارسنجی نموده و با حمایت یک سازمان دولتی با کمترین ریسک ممکن، کالا و یا خدمت خود را صادر کنند و در صورتی که متحمل خسارت شدند بنا به نوع خسارت وارده و بعد از بررسی های واحد خسارت صندوق ضمانت صادرات ایران، بین ۹۰ الی ۹۵ درصد خسارت خود را از این صندوق دولتی دریافت نمایند.

</span></p>

شماره تماس جهت مشاوره!