Skip to main content

مشاهدات تحقیقات بازار در نظرسنجی های خرید

مشاهدات تحقیقات بازار در نظرسنجی های خرید

خرید اسرارآمیز یا نا محسوس نوعی تحقیقات بازار از نوع قوم نگاری است که در آن پاسخ دهندگان از اینکه بخشی از یک برنامه تحقیقاتی هستند بی خبرند. در یک نظرسنجی خرید نا محسوس، یک کارگر میدانی نقش عضوی از مردم را ایفا می کند که در حال خرید یا پرس و جو در مورد محصولات مورد نظر هستند، و تجربه خریدارن را تا حد امکان با جزئیات در یک پرسشنامه ثبت می کنند (معمولاً در زمان بعدی تا مشخص نباشد). این روش در هتل ها، رستوران ها و نمایندگی های خودرو بسیار رایج است. از آنجایی که هتل‌ها و رستوران‌ها نمی‌دانند که هدف تحقیقات بازار هستند، می‌توان فرض کرد که رفتار آنها با خریدار نا محسوس، همان رفتاری است که با هر مشتری دیگری در زمان های معمول می‌کنند.

قوانین رفتاری وجود دارد، که محققان تحقیقات بازار در خریدهای نامحسوس به آن پایبند هستند. اگر هدف فروشگاه نامحسوس، ممکن باشد از نظر مالی ضرر کند (مانند نمایشگاه اتومبیل که کارگر میدانی قصد خرید ماشین را ندارد) در این صورت تماس ها به اعضای فروشگاه های حامی محدود می شود. به عبارت دیگر، فقط فروشندگان در گروه خریدار تحقیقاتی تحت پوشش هستند. هتل ‌های خرید نامحسوس هزینه ای که قرار است پرداخت کنند شامل، پرداخت هزینه برای یک اتاق است، و بنابراین به محققان بازار اجازه می‌دهد تا شبکه را گسترش دهند، زیرا قیمت منصفانه‌ای پرداخت شده و زمان هیچ‌کس تلف نشده است.

در ابن بین موقعیت های خرید بسیار پیچیده تری نیز وجود دارد که می توان از مشاهدات تحقیقات بازار استفاده کرد. به عنوان مثال بازدید یک مشتری احتمالی از نمایشگاه یک فروشنده خودرو را در نظر بگیرید. مشتریان هنگام ورود به نمایشگاه چه می کنند؟ آیا اینطور نیست که آنها هدفمند هستند و قدم زنان خود را به یکی از ماشین های موجود در نمایشگاه میرسانند و به تماشای آن میپردازند ؟ آیا آنها برای کمک گرفتن از یک متصدی به اطراف نگاه می کنند؟ آیا فروشندگان برای ارائه خدمات و شرح ویژگی های ماشین مد نظر را برای مشتری شرح می دهند و آیا این کار را به شیوه ای مناسب انجام می دهند؟ فروشندگان خودرو چقدر در برخورد با سوالات و کمک به پیشبرد فروش موفق هستند؟ آنها چگونه با نحوه قیمت گذاری ماشین برخورد می کنند تا مشتری را قانع کنند؟ آیا آنها برای گرفتن قیمت حقیقی خودرو استعلام می گیرند؟

از دوربین ها (یا مشاهده معمولی) می‌توان برای ثبت واکنش‌های مشتریان هنگام ورود به هتل‌ها، فرودگاه‌ها یا رستوران‌ها استفاده شود. ملاقات و احوالپرسی با ارباب رجوع چقدر دوستانه است؟ پذیرش هر یک از مشاغل گفته شده چقدر کارآمد و با درایت با فرآیند ورود یک مشتری برخورد می کند؟ آیا تمام اطلاعات و کمکی که مشتریان نیاز دارند به آنها ارائه می شود؟

بخش کلیدی هر مطالعه خرید، اندازه گیری میزان ورود است – یعنی تعداد افرادی که از یک فروشگاه یا یک انبار تبلیغاتی بازدید می کنند. تحقیقات بازار مشاهده وسیله ای آشکار برای ثبت ترافیک خرید است و می توان آن را توسط کارگران میدانی که وظیفه سرشماری را بر عهده دارند اندازه گیری کرد. (احتمالاً به‌جای اینکه برای شمارش واقعی از حفظ اطلاعات در سرشان استفاده کنند، از «کلیک‌ کننده‌ها» استفاده می‌کنند، که شمارنده‌های مکانیکی ساده‌ای هستند که با فشردن یا کلیک کردن دستگاه فعال می‌شوند.) به همین ترتیب، ممکن است میزان اطلاعات پا به صورت الکترونیکی با استفاده از اسکنرهای نوری (سخت‌ تر از شما) اندازه‌گیری و ثبت شود. همچنین ممکن است در یک گذرگاه شلوغ با مردمی که در ازدحام جمعیت هم دیگر را هل می‌دهند و به‌طور منظم راه نمی‌روند اندازه گیری شود).

از آن جایی که یک محقق می تواند به راحتی برای بررسی محصولاتی که موجود هستند و همچنین برای اینکه قیمت روی اجناس را یادداشت کند وارد یک فروشگاه شود، می توان بیان کرد مشاهده در تحقیقات بازار نقش بسیار واضح و مهمی را در نظرسنجی های خرید ایفا می کند. در این مورد، محققان تحقیقات بازار هیچ ارتباطی با کارکنان خرده فروشی ندارد (غیر از اینکه شاید بپرسند آیا محصول در فروشگاه فروخته می شود). اگر محقق برای اطلاعات تکمیلی خود به دنبال عکاسی از صفحه نمایش در فروشگاه باشد، کار تحقیق پیچیده تر می شود. برای این کار، نیاز است از مدیر فروشگاه اجازه بگیرد و نمی توان تصور کرد که همیشه این اجازه داده می شود. اجرای انواع پروژه های ریتل آدیت تحقیقات بازاریابی و فوکس گروپ و محاسبه اندازه بازار و سهم بازار رقبا و اجرای پروژه های تحقیقات بازاریابی صادراتی و داخلی در تمام شهرهای ایران

شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در قالب شرکت رسمی ایده سازان بازار فردا به عنوان مجری انواع پروژه های تحقیقات بازار کمی و کیفی آماده ارائه خدمات مختلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی به شما عزیزان می باشد.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

درباره موسسه تحقیقات بازاریابی ایده بیشتر بدانیم!

شرکت ایده سازان بازار فردا به شماره ثبت ۵۹۴۸۶۴، که به اختصار ” موسسه تحقیقات بازاریابی ایده ” نامیده می شود، کار خود را از سال ۱۳۹۴ بصورت حرفه ای شروع کرد؛ لازم به ذکر است شرکت تحقیقات بازار ایده دارای دو مجوز دولتی از مرکز آمار ایران وابسته به سازمان برنامه و بودجه برای اجرای فعالیت های تحقیقات بازار و همچنین صندوق ضمانت صادرات ایران وابسته به وزارت صنعت معدن و تجارت برای تکمیل پرونده های اعتبارسنجی مشتریان صادراتی است. این شرکت تحقیقات بازاریابی در ابتدای امر فقط در حوزه اجرای پروژه های تحقیقات بازار میدانی و بیشتر از نوع تحقیقات کمی فعال بود؛ در سال ۱۳۹۷ همزمان با تاسیس شرکت تحقیقات بازاریابی ایده، فعالیت های تحقیقاتی خود را در حوزه های داخلی و برون مرزی نیز گسترش داد. موسسه تحقیقات بازاریابی ایده در طول ۸ سال گذشته پروژه های میدانی و عملیاتی متعددی را در حوزه داخلی و همچنین خارجی انجام داده است؛ در این بین در طی سال های گذشته بخشِ کلینیک مشاوره کسب و کار ایده نیز با تمرکز بر سه حوزه آموزش، مشاوره و نظارت بر پروژه های بازاریابی صادراتی فعالیت داشته است. مدیریت گروه تحقیقات بازاریابی ایده بر عهده آقای دکتر بزاززاده است؛ ایشان سوابقی درخشان در حوزه صادرات به کشورهای امارات متحده عربی(دبی)، عراق، عمان و برخی از کشورهای عربی و آفریقایی دارند. لازم به ذکر است این شرکت در شهرهای تهران و دبی دفتر کار تحقیقات بازاریابی دائم  و رسمی دارد.

شرکت های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی زیادی در ایران فعال هستند؛ اما کمتر شرکت تحقیقات بازاریابی را می توان در ایران یافت که در عرصه بین المللی نیز فعال باشد؛ با توجه به سوابق درخشان تیم شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در کشورهای عربی و آفریقایی در سال های قبل، می توانید از خدمات این مجموعه به عنوان مجری پروژه های تحقیقات بازاریابی خود در حوزه داخلی و صادراتی استفاده کنید. با توجه به حضور دائمی شرکت ایده سازان بازار فردا در کشورهای عربی و آفریقایی و همچنین داشتن یک آفیس دائم در شهر دبی، امکان اجرای انواع پروژه های تحقیقاتی، از محاسبه Market Size گرفته تا Brand Awareness برای این شرکت آسان می باشد.

بدون شک کشور امارات متحده عربی و به طور خاص شهر دبی، هاب اقتصادی منطقه خاورمیانه است؛ از اینرو اجرای انواع پروژه های تحقیقات بازاریابی در این منطقه برای شروع امر صادرات می تواند کمک شایانی به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی کشور در عرصه بین الملل بنماید. روش کار شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در امر اجرای پروژه های تحقیقات بازار به دو بخش Desk Research و تحقیقات بازار میدانی تقسیم می گردد. در بخش اول بعد از یک جلسه مشاوره ابعاد مسئله و نیاز شما به بحث بازاریابی و تحقیقات بازار مشخص می گردد و بعد از تکمیل فایل RFP در قالب یک بازه زمانی ۵ الی ۱۰ روزه یک Desk Research حرفه ای برای فروش محصول شما انجام خواهد گرفت؛ در صورتی که نتایج بخش اول رضایت بخش بود وارد فاز دوم که همان تحقیقات بازار میدانی می باشد خواهیم شد. در فاز دوم بر اساس پراکندگی جغرافیایی مشتریان هدف در سطح بازار دبی و یا هر کشور عربی و یا آفریقایی، طول مدت زمان اجرایی پروژه و همچنین هزینه های عملیاتی آن محاسبه و به شما اعلام خواهد شد. برای آگاهی از فرایند اجرایی پروژه های تحقیقات بازار صادراتی با شماره واتس اپ ۰۰۹۷۱۵۶۱۵۴۴۱۷۷ تماس حاصل فرمایید.

تیم تحقیقاتی شرکت تحقیقات بازار ایده در داخل کشور نیز قوی می باشد و با در اختیار داشتن پرسشگران آموزش دیده خود در تمامی استان های کشور امکان اجرای انواع پروژه های پایش، آمارگیری و پرسشگری در حوزه های مختلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی را دارد. با عنایت به اینکه تمرکز اصلی موسسه تحقیقات بازاریابی ایده بر روی صنایع بزرگ، متوسط و کوچک کشور می باشد بنابراین اکثر پروژه های اجرا شده در حوزه صنایع روغن موتور، قیر، فولاد، پتروشیمی، انواع مواد غذایی و خوراکی، برق و الکتریک، فرش، مبلمان، صنعت ساختمان، کاشی و سرامیک، انواع مواد آرایشی و بهداشتی و شوینده و سایر صنایع فعال در کشور بوده است.

در انتها باید به این امر اشاره بکنیم که موسسه تحقیقات بازاریابی ایده به عنوان کارگزار و نماینده رسمی صندوق ضمانت صادرات ایران وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، توانایی راهنمایی شما برای اجرای انواع پروژه های تامین منابع مالی صادراتی، اعتبارسنجی خریداران خارجی، ارائه انواع پوشش ها و تضمین های دولتی فروش صادراتی بر اساس اعتبار و ضمانتنامه های مبتنی بر قرارداد را دارد. شایان ذکر است این صندوق با همکاری سازمان جهانی آنکتاد، به عنوان تنها شرکت بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس گردیده و به پشتوانه حمایت های مالی دولت و مجلس شورای اسلامی تاکنون بیش از ۲۵ میلیارد دلار در قالب انواع پوشش برای ریسک های سیاسی و تجاری صادرات و انواع ضمانتنامه های اعتبار ریالی و ارزی، به صادرکنندگان کالاها و خدمات و همچنین تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی کمک کرده است. لذا ما در دپارتمان خدمات برون مرزی خود این توانایی را داریم که در کنار سایر خدمات تخصصی تحقیقات بازاریابی، به صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور عزیزمان کمک نماییم تا مشتریان خارجی خود را اعتبارسنجی نموده و با حمایت یک سازمان دولتی با کمترین ریسک ممکن، کالا و یا خدمت خود را صادر کنند و در صورتی که متحمل خسارت شدند بنا به نوع خسارت وارده و بعد از بررسی های واحد خسارت صندوق ضمانت صادرات ایران، بین ۹۰ الی ۹۵ درصد خسارت خود را از این صندوق دولتی دریافت نمایند.

شماره تماس جهت مشاوره!