انجام تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی

اولین گام برای شناخت مشتریان و رقبا در بازار،  تحقیقات بازاریابی است. به بیانی دیگر این فرایند زیربنای مدیریت مجموعه هایی است که ساز و کار خود را براساس نیازها و خواسته ­های مشتریان خود مشخص می­کنند. تحقیقات بازاریابی فرایندی با مراحل شش گانه است ، که با انجام این مراحل میتوان دید بهتری نسبت به بازار، مشتریان و رقبا خود پیدا کرد. مراحل عملیات تحقیقات بازاریابی شامل: تعریف مسئله پژوهش، تدوین راه حل برای حل مسئله، تدوین طرح پروژه، اجرای عملیات میدانی یا گردآوری داده­ ها، آماده سازی و تجزیه تحلیل داده­ها و آماده سازی و ارائه گزارش می­باشد، که به تفصیل به شرح زیر میباشد.

مرحله اول :تعریف مسئله پژوهش

در هر پروژه تحقیقات بازاریابی نخستین گام تعیین مسئله است. متخصصان پس از جمع آوری داده از طریق مصاحبه با کارشناسان حوزه مربوط و تحلیل آنها اقدام به تعریف مسئله می­ نمایند.

 

مرحله دوم: تدوین راه حل برای حل مسئله

مرحله دوم شامل شکل دادن چارچوب و آماده سازی الگوهای تحلیلی، پرسش ­های تحقیق و فرضیه­ ها می­باشد.

مرحله سوم: تدوین طرح پروژه

طرح پژوهشی چارچوب انجام تحقیقات بازاریابی و برنامه کاری آن را مشخص می­سازد. تحقیقات مقدماتی یا اکتشافی، تعریف متغیرها و طراحی مقیاس­های مناسب برای اندازه­گیری آنها همگی بخشی از طرح تحقیق می­ باشند. همچنین موضوع چگونگی دستیابی به داده ­ها از پاسخ دهندگان نیز باید مشخص شود.

مرحله چهارم: اجرای عملیات میدانی یا گردآوری داده­ ها

عملیات میدانی در تحقیقات بازاریابی  شامل دسترسی به داده­ ها از طریق مصاحبه (حضوری، تلفنی، از طریق نامه و یا ایمیل) می­باشد. پس از انجام عملیات میدانی، داده­ ها توسط کارشناس مربوط گردآوری می­شوند. آموزش، گزینش، پایش و ارزیابی نیروهای میدانی همگی برای اطمینان از گردآوری درست داده ­ها ضروری هستند.

مرحله پنجم: آماده سازی و تجزیه تحلیل داده­ ها

منظور از آماده سازی داده ­ها، پردازش و تحلیل آنهاست. این روند شامل اصلاح، شماره گذاری و رونویسی داده­ های گردآوری شده می­ باشد. مرحله بعد بازبینی اولیه جهت اشکال زدایی است. بررسی اولیه پرسش نامه­ ها یا برگه­ های مشاهدات همگی بخشی از بازبینی اولیه هستند. مرحله سوم شماره­ گذاری پاسخ هر پرسش به منظور وارد کردن داده ­ها به رایانه به صورت استاندارد می­ باشد. داده ­های بدست آمده با الگوریتم­ های آماری تحلیل و تفسیر می­شوند تا نتایج  مربوط به تحقیقات بازاریابی مشخص شوند.

مرحله ششم: آماده سازی و ارائه گزارش

تمام فرایند تحقیقات بازاریابی باید در قالب گزارش کتبی مستند سازی شود به صورتی که نشانگر پرسش­های مشخص تحقیق باشد و رویکرد، طرح تحقیق، شیوه گردآوری و روش تحلیل داده ­ها را شرح دهد و نتایج و یافته های اصلی را ارائه کند. لازم به ذکر است که تمامی مراحل فرایند تحقیقات بازاریابی وابسته به هم و تکرار شونده هستند. از این رو هموراه باید مراحل پیشین را مد نظر قرار داد و به گام­های پسین نیز توجه کرد .

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *