Skip to main content

Q&A :برنامه یQ&A :برنامه ی بازاریابی

By شهریور ۸, ۱۳۹۷آرشیو مقالات تخصصی

نوشتن یک طرح بازاریابی ممکن است برای یک استارت آپ غیر ضروری به نظر برسد ، اما در واقع یک ابزار حیاتی است که می تواند به شما کمک کند تا بر روی فعالیت های بازاریابی خود تمرکز کرده و اطمینان از اهداف شما را برآورده سازد. آلن گلیسون که درباره ی چگونگی نوشتن یک طرح بازاریابی برای کسب و کار جدید خود، توضیح می دهد.
برنامه بازاریابی چیست؟
مستندی است که توضیح میدهد چگونه یک محصول یا خدمات خاص به بازار عرضه خواهد شد. هدف کلی، بازار، تاکتیک ها، هزینه های مربوط/بودجه، مسئولیت ها و فروش های پیش بینی شده را توصیف می کند. بیش تر شبیه به یک طرح کسب و کار، یک طرح بازاریابی معمولا شامل یک خلاصه اجرایی است که اطلاعات و ارقام کلیدی را توضیح می دهد. برنامه های تجاری اغلب شامل برنامه های بازاریابی فشرده است.

برنامه های بازاریابی واقعا برای کسب و کارهای کوچک نیست، هست؟
آنها می توانند به کسب و کارها در هر اندازه و نوعی کمک کنند. در حالی که سازمان های بزرگ معمولا برنامه های بازاریابی پیشرفته دارند، حتی یک نسخه ی نسبتا ابتدایی به یک استارت آپ یا حتی کسب و کار کوچک یا جدیدکمک می کند تا منابع محدودی اختصاص دهد. یک طرح بازاریابی، روش های ارزان تری برای جذب مشتریان بالقوه و نحوه ی تبدیل آنها به فروش تعیین می کند. بدون یک برنامه، کسب و کار کوچک عمدتا سرگردان بوده و فعالیت های بازاریابی بیشتر احتمال دارد که منفعل و در نتیجه بطورقابل ملاحظه ای اثربخشی کمتری داشته باشد.

چگونه می توانم شروع به طرح برنامه ی بازاریابی کنم؟
با ارزیابی کسب و کار و بازار آن. چارچوب ها و ابزارهای مختلفی برای استفاده وجود دارد، از جمله تجزیه و تحلیل SWOT، که در آن نقاط ضعف و قوت و داخلی خود را در کنار فرصت ها و تهدیدات خارجی بررسی کنید. این، البته، به دانش خوبی از رقبایتان دارد، و همچنین درک کامل از مشتریان خود نیاز دارد. در نظر بگیرید که آیا بخش های خاص مبتنی بر مشتری شما از بازاریابی هدفمند سود خواهند برد. معمولا این کار را می کنند، زیرا استفاده از رویکرد اسلحه پراکنده اتلاف زمان و هزینه است.
چه چیز دیگری را باید یک طرح بازاریابی پوشش دهد؟
هنگامی که دریابید کدام مشتری ها را با فعالیت های بازاریابی هدف قرار دهید، می توانید تصمیم بگیرید که چگونه به آنها دسترسی پیدا کنید. سپس، بسیار مهم است، شما می توانید روی این کار کنید که چقدر هزینه بر است. اهداف کلیدی در هنگام بازاریابی همه ی محصولات و خدمات مشابه هستند: ایجاد آگاهی، تحریک علاقه و تبدیل آن به فروش.
یک نمونه واقعی از بازاریابی هدفمند به من بدهید.
باشه، به یک رستوران محلی فکر کنید. فعالیت های بازاریابی آن احتمالا در شعاع سه مایلی از محل آن متمرکز می شود؛ چرا که این جایی است که اکثر مشتریان احتمالا زندگی می کنند. تبلیغات در تلویزیون هیچ امتیازی ندارد، حتی در سطح محلی، چون هزینه ی آن بیشتر از بازدهی آن است. قرار دادن برگه های اعلامیه از طریق صندوق های پستی، به خوبی هدفمند بوده و هزینه های به طور قابل ملاحظه ای کمتر است. مشابه آن می توان تبلیغات در یک روزنامه محلی را نام برد.

چگونه موفقیت یک طرح بازاریابی اندازه گیری می شود؟
اهداف شما باید شامل اهداف SMART باشد. SMART مخفف خاص، قابل سنجش، قابل دستیابی، واقع بینانه و به موقع است. برنامه در مقایسه با تجزیه و تحلیل واقعی نیز برای اندازه گیری موفقیت مهم است. چگونه نتایج با اهداف اصلی برنامه شما مقایسه می شود؟ اندازه گیری دقیق بازدهی در مخارج بازاریابی می تواند مشکل ساز باشد. توصیه می کنم از کد ها با کمپین ها استفاده کنید و سپس از مشتریان بخواهید که هنگام پاسخ دادن از این ها استفاده کنند. حداقل، از مشتریان جدید بپرسید که چگونه از کسب و کار شما با خبر شدند. این به شما کمک خواهد کرد که بدانید که کدام روش بازاریابی موفقیت آمیز است.

بنابراین بعضی از فعالیت های بازاریابی می تواند گاهی موفق وگاهی مغلوب ؟
برخی از روش ها ممکن است ابدا هیچ فروشی به همراه نداشته باشند. بازاریابی برای کسب و کارهای جدید تاحدی شامل آزمون و خطا است، اما مهم است که از اشتباهات خود یاد بگیرند. با گذشت زمان، ایده ی بهتری از روشهایی که برای شما بهتر کار می کند، بنا می سازید. این مهم است که اطمینان حاصل شود که مشتریان شما خوشحال هستند. پیشنهادات کلامات مصطلح بهترین تبلیغاتی است که کسب و کار شما می تواند دریافت کند.

 

شماره تماس جهت مشاوره!