Skip to main content

۵ روش پایه ای برای تحقیقات بازار

 اگرچه راه های بسیاری برای انجام تحقیقات بازار وجود دارد، بیش تر کسب و کارها,یک یا بیش تر روش های پایه ای را بکار می برند: پرسش نامه، گروه های تمرکز، مصاحبه های فردی، مشاهدات، وتحقیقات میدانی. نوع داده ایی که نیاز دارید و مقدار سرمایه ایی که می خواهید صرف کنید, تعیین می کند که کدام تکنیک را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

 1. پرسش نامه.

  با پرسشنامه های مختصر و ساده، می توانید گروه نمونه ایی که نماینده ی بازار هدف شماست را تجزیه و تحلیل کنید. هر چه نمونه بزرگتر باشد، نتایج شما قابل اطمینان تر خواهد بود.

 • پرسش نامه های شخصی، مصاحبه های یک به یکی هستند که معمولا در محل های پرتردد مانند مراکز خرید انجام می شوند. به شما اجازه می دهند که مردم را با نمونه هایی از محصولات، بسته بندی، یا تبلیغ آنها, آشنا سازید و بازخورد سریعی راجمع آوری کنید. پرسش نامه های شخصی می تواند میزان پاسخ دهی بیش از ۹۰ درصد را تولید کند، اما آنها هزینه بر هستند. با در نظر گرفتن زمان و کار، برگه برای نظرسنجی شخصی می تواند تا ۱۰۰ دلار برای هر مصاحبه برسد.
 • پرسش نامه های تلفنی ارزان تر از پرسش نامه های شخصی ولی گران تر از پرسش نامه های ایمیلی است.با این حال،به دلیل مقاومت مصرف کننده به بازاریابی تلفنی بی وقفه، متقاعد کردن مردم برای شرکت در پرسش نامه های تلفنیبه طور فزاینده ای دشوار شده است.پرسش نامه های تلفنی به طور کلی میزان پاسخ دهی را به ۵۰ تا ۶۰ درصد می رساند.
 • پرسش نامه های ایمیلی نسبتا ارزان ترین روش برای رسیدن به یک مخاطب گسترده هست. آنها بسیار ارزان تر از پرسش نامه های شخصی و تلفنی بوده، اما آنها فقط نرخ پاسخ ۳ تا ۱۵ درصد را تولید می کنند. علیرغم بازگشت کم، پرسش نامه های ایمیلی برای کسب و کارهای کوچک به عنوان یک انتخاب مقرون به صرفه باقی می مانند.
 • پرسش نامه های آنلاین معمولا معمولا نرخ پاسخ غیرقابل پیش بینی و داده های غیرقابل اعتماد را تولید می کنند، زیرا شما هیچ نظارتی بر تعداد پاسخ دهندگان ندارید. اما پرسش نامه های آنلاین روشی ساده، ارزان برای جمع آوری شواهد حاکی و عقاید و اولویت های مشتریان می باشد.

 

 1. گروه های تمرکز

  . در این گروه ها، یک ناظر سوالات یا موضوعات نوشته شده ای را برای هدایت بحث در میان جمعی از افراد بکار می برد. این جلسات در محلی خنثی برگزار می شوند, معمولا درامکاناتی باتجهیزات ضبط ویدئو واتاق مشاهداتباآینه های یک طرفه. جلسات گروه های تمرکز معمولا ۲-۳ ساعت زمان می برد, و برای به دست آوردن نتایج متعادل،حداقل تا سه گروه طول میکشد.

 

 

 1. مصاحبه های شخصی.

  مانند گروه های تمرکز, مصاحبه های شخصی شامل سوالات باز بدون ساختار است. آنها تقریبا ۱ ساعت طول میکشند ومعمولا ضبط میشوند. گروه های تمرکز و مصاحبه های شخصی نسبت به پرسش نامه ها داداه های معقول تری فراهم می کنند.نتایج از نظر آماری قابل اعتماد نیستند, که به این معنی است که آنهامعمولا بخش بزرگی ازجمعیت رانشان نمی دهند.با این وجود, گروه های تمرکز و مصاحبه های شخصی بینش ارزشمندی به نگرشهای مصرف کننده می دهند و روش هایی عالی برای آشکار سازی مسائل مربوط به توسعه محصولات و خدمات جدید هستند.

 

 1. مشاهدات.

  پاسخ های انفرادی به پرسش نامه ها و گروه های تمرکز, گاهی اوقات با رفتار واقعی مردم متفاوت است. زمانی که مصرف کنندگان را در عمل زیر نظر دارید با فیلم گرفتن از آنها در مغازه ها, سر کار, یا در خانه, می توانید مشاهده کنید که آنها چگونه محصولی را می خرند یا استفاده می کنند. این به شما تصویر دقیق تر از عادتهای مصرفی و الگوهای خرید مشتریان می دهد.

 

 1. تحقیقات میدانی.

 2. قراردادن یک محصول جدید درفروشگاه های انتخاب شده برای امتحان پاسخ مشتری تحت شرایط زندگی واقعی می تواند به شما در تغییرات محصول،تنظیم قیمتها, یا بهبود بسته بندی کمک کند.صاحبان کسب و کارهای کوچک باید سعی کنند با صحبان مغازه های محلی و سایت هایی که به آنها در امتحان محصولاتشان میتوانند کمک کنند,ارتباط برقرارکنند.

 

شماره تماس جهت مشاوره!