Skip to main content

ویژگیهای مدیر گروه در تحقیقات  بازار

ویژگیهای مدیر گروه در تحقیقات  بازار

گروه ها توسط محققی هدایت می شوند که نقش او به طور قابل توجهی با نقش یک مصاحبه گر متفاوت است. نقش مدیر گروه عبارت است از:

 • هدایت بحث از طریق طیف وسیعی از موضوعات. معمولاً دستوری برای «گشودن» این موضوعات وجود دارد، اما مطمئناً تأثیری در اثر خودانگیختگی خود گروه ایجاد می‌شود.
 • به عنوان یک کاتالیزور برای برانگیختن پاسخ ها یا معرفی ایده ها عمل کند. گاهی محقق باید نقش وکیل شیطان را بازی کند یا تظاهر به نادانی کند.
 • از کسانی که کمتر پاسخگو هستند واکنش نشان دهند و کسانی را که سعی در انحصار دارند مهار کنند.

در گروه‌های آنلاین، برخی از بسته‌ها به ناظم اجازه می‌دهند تا یک «تکان» به یک شرکت‌کننده ارسال کند یا یک ایمیل را راه‌اندازی کند تا پاسخی را به چیزی که شخص دیگری پست کرده است برانگیزد. چالش ناظر آنلاین این است که محیطی ایجاد کند که همه شرکت‌کنندگان را به خواندن پست‌های سایر اعضای گروه تشویق کند.

نحوه پرسیدن سؤالات در یک گروه متمرکز کاملاً با مصاحبه معمولی متفاوت است. باید با اعضا همدلی ایجاد کرد، آنها را آرام کرد و بحثی پر جنب و جوش ایجاد کرد. یک مقدمه کوتاه، روند، از جمله ضبط روی ویدیو را توضیح می‌دهد (احتمال کمی برای یادداشت‌برداری توسط ناظم وجود دارد، زیرا او مشغول حفظ ارتباط چشمی با گروه است). سپس لازم است با درخواست از اعضا برای معرفی خود و تجربه خود در مورد موضوع، یخ را بشکنید.

پژوهشگر با استفاده از راهنمای موضوعی که قبل از گروه تهیه شده بود، بحث را از گسترده به موضوع خاص منتقل می کند. اعضای گروه به طور مستمر تشویق می شوند تا نظرات خود را بیان کنند و نظرات سایر اعضای گروه را به چالش بکشند. به این ترتیب، همه مسائل آشکار می شوند، که توسط بحثی پشتیبانی می شود که درک عمیق تری از موضوع مورد تحقیق می دهد.

مدیریت پویایی گروه می تواند توسط یک شخصیت مسلط که ممکن است سعی کند مسئولیت گفتگو را به عهده بگیرد یا دیدگاه های دیگر اعضا را رنگ می دهد، دشوار شود. به همین ترتیب ممکن است متفکران کند، درونگرا، باهوش، متفکر اجباری و بی تفاوت باشند. بیرون آوردن بهترین ها از هر یک بدون توهین یا شرمساری کسی نیاز به اقتدار و درایت دارد.

گروه‌های رو در رو و گروه‌های چت زنده آنلاین، بسته به پیچیدگی موضوع و وقفه‌های ویدیوها یا ارائه محصول، معمولاً حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. گروه‌های آنلاین به سبک بولتن را می‌توان در طی چند روز پخش کرد، اگرچه نیازی به ورود همزمان توسط شرکت‌کنندگان وجود ندارد.

ابزارهای مدیر گروه در تحقیقات بازار

ناظم گروه مواد محرک را قبل از گروه ایجاد می کند. خط پرسش از طریق راهنمای موضوع تعریف خواهد شد، و هر گونه مواد محرک اضافی در نقاط خاصی از بحث معرفی خواهد شد. این آسان به نظر می رسد، اما برای اطمینان از اینکه سؤالات پاسخ های لازم را ارائه می دهند، به مهارت نیاز دارد. به عنوان مثال، اگرچه هدف اصلی استفاده از گروه تمرکز ممکن است این باشد که بفهمیم چرا افراد برخی کارها را انجام می دهند، راه انجام این کار ممکن است با پرسیدن «چگونه؟» و «چه زمانی؟» یا «چه؟» باشد، زیرا سوال “چرا” ممکن است همیشه به طور کامل نبوده باشد.

با فکر کردن و طرح این سوال که چرا ممکن است پاسخی ایجاد کند که به جای حقیقت، توجیهی برای خود باشد. استفاده از چگونگی، زمان، چه چیزی (و همچنین چرا) ممکن است پشت سوال باشد و به محققان کمک کند تا به تفسیر خودشان برسند. مانند هر رویکرد مصاحبه عمیق، اکثر سوالات برای ادامه گفتگو و دریافت کاملترین پاسخ، “باز” ​​هستند.

ما قبلاً اهمیت درخواست از مردم را برای معرفی شخصی برای سهولت در حالت مکالمه توضیح داده ایم. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که سؤالات اولیه تهدید کننده نیستند تا شرکت کنندگان احساس راحتی کنند. سوالات خوب ماهیت محاوره ای دارند. آنها از زبان بومی شرکت کننده استفاده می کنند و به راحتی قابل درک هستند.

اعضای گروه همیشه فقط با سؤالات علاقه مند و تحریک نمی شوند.

ممکن است محرک هایی از یک نوع یا دیگری معرفی شوند، مانند:

 • مواد محرک بصری (به عنوان مثال، ویدئو، تخته داستان، عکس، تبلیغات).
 • مواد محرک شنوایی (به عنوان مثال، ضبط و فایل های صوتی).
 • تعامل وب (به عنوان مثال، الگوهای ناوبری وب سایت و جستجو، شبیه سازی محصولات الکترونیکی).
 • آزمایش و نمایش محصول.

علاوه بر مواد محرک، تعدادی تکنیک خاص وجود دارد که می توان از آنها در گروه های متمرکز استفاده کرد. بسیاری از اینها «تکنیک های فرافکنی» نامیده می شوند و از حوزه روانشناسی به عاریت گرفته شده اند. از آنها برای جستجوی اطلاعات در مورد یک موضوع از طریق پرسش در مورد یک موضوع متفاوت یا ساده تر استفاده می شود. آنها کار می کنند زیرا موانع بالقوه برای بیان را دور می زنند و از روش های مختلف تفکر استفاده می کنند.

طوفان فکری تکنیک رایجی است که در بسیاری از جلسات کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن فهرست بلندبالایی از ایده‌ها تشویق می‌شود – هر چیزی پیش می‌رود، و هر چه بیشتر بهتر است. یکی از ایده ها ممکن است چیزی را ارائه دهد که بتوان آن را توسعه داد و بر آن بنا نهاد.

یک اصل مهم در طوفان فکری این است که آنچه را که به ذهنتان می رسد بدون پیش بینی زیاد بیان کنید. همچنین ارتباط نزدیکی با تداعی کلمات دارد، جایی که از شرکت کنندگان خواسته می شود به کلمات مرتبط با یک محصول یا برند فکر کنند.

تکمیل جمله توسعه تداعی کلمه است که در آن مدیر یک جمله ناقص را به گروه ارائه می دهد که از آنها خواسته می شود آن را تمام کنند. این را می توان به صورت فردی انجام داد و برای بحث به گروه معرفی کرد، یا گروه می تواند برای تکمیل جمله به طور مشترک وارد بحث شود.

مرتب‌سازی کلمات تکنیکی است که در آن تعدادی کلمه یا جملات به گروه‌ها ارائه می‌شود و از آنها خواسته می‌شود آنها را به گروه‌هایی بر اساس ویژگی‌های یک محصول، برند یا نیاز مرتب کنند. این معمولاً در تحقیقات تبلیغاتی برای شناسایی ارتباط با برندها استفاده می شود.

توسعه یک فرآیند یک فعالیت گروهی است که در آن همه با هم کار می کنند تا یک فرآیند یا کمپین در مورد یک موضوع ارائه دهند، به عنوان مثال جذب افراد

شکل ۶.۱ نقاشی هایی که نگرش به دانشگاه را نشان می دهد.

دوست دارند خودشان یک محصول بخرند. این روش همچنین برای شناسایی سفر مشتری از طریق نقاط تعامل با شرکت/برند استفاده می شود.

بیان برخی موضوعات با کلمات دشوار است و می توان از نقاشی تصویری برای تحریک بحث استفاده کرد. در یک گروه متمرکز با دانشجویان کارشناسی، از هر یک از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا یک سپر هرالدیک بکشند و آن را به چهار ربع تقسیم کنند، هر کدام با یک نقاشی ساده برای توصیف زندگی‌شان قبل از ورود به دانشگاه، چیزی که ویژگی‌های خلق و خوی آن‌ها را نشان می‌دهد، چه احساسی در حال حاضر دارد. آنها در دانشگاه هستند و جایی که خود را در آینده می بینند. جنین و صندلی راحتی در نقاشی های دو نفر از دانشجویان (شکل ۶.۱ را ببینید) بیانگر احساس امنیت و امنیت آنها در دانشگاه بود.

سایر تکنیک های فرافکنی که می توانند در گروه تمرکز مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

 • ایجاد فانتزی: به عنوان مثال، اگر یک عصای جادویی داشته باشید و بتوانید هر چیزی را در مورد نحوه فروشگاه هفتگی خود تغییر دهید، چه چیزی را تغییر می دهید؟
 • ایجاد قیاس/سوالات: مثلاً اگر این برند خودرو بود، چه چیزی بود؟
 • شخصیت پردازی: مثلاً اگر این برند یک شخص بود، چگونه بود، چه جنسیتی داشت، چگونه رفتار می کرد؟ شبیه چی بنظر میاد؟
 • تخیل آینده نگر: به عنوان مثال، در انتظار پنج سال آینده، به نظر شما چگونه اوضاع در نحوه رزرو تعطیلات مردم تغییر خواهد کرد؟
 • نقش بازی: به عنوان مثال، اگر شما مدیر عامل این شرکت بودید، چگونه محصولات خود را برای افرادی مانند خودتان تبلیغ می کردید؟
 • تکنیک استخراج استعاره زالتمن (ZMET): بر اساس این نظریه که انسان ها در تصاویر فکر می کنند، از شرکت کنندگان خواسته می شود مجموعه ای از تصاویر را انتخاب کنند که نشان دهنده افکار و احساسات آنها در مورد موضوع مورد علاقه است. سپس تصاویر ابزارهای مهم غیر تحت اللفظی برای کشف افکار و احساسات عمیق و اغلب ناخودآگاه هستند.

  خلاصه

  گروه های کانونی معمولاً چهره به چهره انجام می شوند و شامل ۵ تا ۱۰ شرکت کننده می شوند که برای پیوستن به یک بحث در مورد موضوع مورد علاقه مشترک استخدام شده اند. توسعه‌های فناوری بر یکی از بزرگترین موانع گروه متمرکز حضوری – محل مشارکت‌کنندگان – غلبه کرده است. گروه های کانونی اکنون می توانند به صورت آنلاین تحت چندین فرمت مختلف انجام شوند – تابلوی اعلانات طولانی مدت و انجمن گفتگوی زنده. اکنون امکان مصاحبه گروهی با شرکت کنندگان مستقر در نقاط مختلف کشور یا حتی در سراسر قاره ها وجود دارد.

  هر روشی که استفاده شود، عنصر حیاتی یک گروه متمرکز، هدایت بحث برای ایجاد بحث های معنادار پیرامون موضوع تحقیق، با یا بدون ورودی سایر مواد محرک است. تحت هدایت یک ناظم ماهر، ایده ها به گونه ای ریخته می شوند و توسعه می یابند که در مصاحبه های یک به یک امکان پذیر نیست. این تعامل گروهی است که گروه های کانونی را خاص می کند.

  یافته‌های گروه‌های متمرکز، چه به صورت آنلاین و چه چهره به چهره، ما را قادر می‌سازد تا درک عمیقی از رفتار، انگیزه‌ها و نگرش‌ها به دست آوریم. اگرچه آنها بر اساس نمونه های کوچکتر هستند، بینش های حاصل از تعاملات گروهی تقریباً همیشه درک مسائل واقعی را تسهیل می کند. هنوز ممکن است برای قضاوت در مورد اهمیت آنها به اقدامات کمی نیاز باشد.

  تعداد کمی از گروه های متمرکز (معمولاً چهار گروه) با مخاطبان هدف، اطمینان حاصل می کنند که همه موضوعات پخش شده اند و احتمال سوگیری در یک گروه به حداقل می رسد.

  سه عنصر مهم برای گروه های متمرکز موفق، استخدام شرکت کنندگان صحیح، یک ناظم ماهر و یک راهنمای بحث و گفتگوی طراحی شده است.

  غربالگری دقیق در مرحله استخدام تضمین می کند که افرادی با ویژگی های مناسب استخدام می شوند.

  از مهارت های مجری برای باز کردن و هدایت بحث استفاده می شود تا همه در آن گنجانده شوند و همه نکات مناظره به طور کامل پخش شود. شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در قالب شرکت رسمی ایده سازان بازار فردا به عنوان مجری انواع پروژه های تحقیقات بازار کمی و کیفی آماده ارائه خدمات محتلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی به شما عزیزان می باشد.

 • اجرای انواع پروژه های ریتل آدیت تحقیقات بازاریابی و فوکس گروپ و محاسبه اندازه بازار و سهم بازار رقبا و اجرای پروژه های تحقیقات بازاریابی صادراتی و داخلی در تمام شهرهای ایران………………………………………………………………………………………………………………………………

  درباره موسسه تحقیقات بازاریابی ایده بیشتر بدانیم!

  شرکت ایده سازان بازار فردا به شماره ثبت ۵۹۴۸۶۴، که به اختصار ” موسسه تحقیقات بازاریابی ایده ” نامیده می شود، کار خود را از سال ۱۳۹۴ بصورت حرفه ای شروع کرد؛ لازم به ذکر است شرکت تحقیقات بازار ایده دارای دو مجوز دولتی از مرکز آمار ایران وابسته به سازمان برنامه و بودجه برای اجرای فعالیت های تحقیقات بازار و همچنین صندوق ضمانت صادرات ایران وابسته به وزارت صنعت معدن و تجارت برای تکمیل پرونده های اعتبارسنجی مشتریان صادراتی است. این شرکت تحقیقات بازاریابی در ابتدای امر فقط در حوزه اجرای پروژه های تحقیقات بازار میدانی و بیشتر از نوع تحقیقات کمی فعال بود؛ در سال ۱۳۹۷ همزمان با تاسیس شرکت تحقیقات بازاریابی ایده، فعالیت های تحقیقاتی خود را در حوزه های داخلی و برون مرزی نیز گسترش داد. موسسه تحقیقات بازاریابی ایده در طول ۸ سال گذشته پروژه های میدانی و عملیاتی متعددی را در حوزه داخلی و همچنین خارجی انجام داده است؛ در این بین در طی سال های گذشته بخشِ کلینیک مشاوره کسب و کار ایده نیز با تمرکز بر سه حوزه آموزش، مشاوره و نظارت بر پروژه های بازاریابی صادراتی فعالیت داشته است. مدیریت گروه تحقیقات بازاریابی ایده بر عهده آقای دکتر بزاززاده است؛ ایشان سوابقی درخشان در حوزه صادرات به کشورهای امارات متحده عربی(دبی)، عراق، عمان و برخی از کشورهای عربی و آفریقایی دارند. لازم به ذکر است این شرکت در شهرهای تهران و دبی دفتر کار تحقیقات بازاریابی دائم  و رسمی دارد.

  شرکت های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی زیادی در ایران فعال هستند؛ اما کمتر شرکت تحقیقات بازاریابی را می توان در ایران یافت که در عرصه بین المللی نیز فعال باشد؛ با توجه به سوابق درخشان تیم شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در کشورهای عربی و آفریقایی در سال های قبل، می توانید از خدمات این مجموعه به عنوان مجری پروژه های تحقیقات بازاریابی خود در حوزه داخلی و صادراتی استفاده کنید. با توجه به حضور دائمی شرکت ایده سازان بازار فردا در کشورهای عربی و آفریقایی و همچنین داشتن یک آفیس دائم در شهر دبی، امکان اجرای انواع پروژه های تحقیقاتی، از محاسبه Market Size گرفته تا Brand Awareness برای این شرکت آسان می باشد.

  بدون شک کشور امارات متحده عربی و به طور خاص شهر دبی، هاب اقتصادی منطقه خاورمیانه است؛ از اینرو اجرای انواع پروژه های تحقیقات بازاریابی در این منطقه برای شروع امر صادرات می تواند کمک شایانی به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی کشور در عرصه بین الملل بنماید. روش کار شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در امر اجرای پروژه های تحقیقات بازار به دو بخش Desk Research و تحقیقات بازار میدانی تقسیم می گردد. در بخش اول بعد از یک جلسه مشاوره ابعاد مسئله و نیاز شما به بحث بازاریابی و تحقیقات بازار مشخص می گردد و بعد از تکمیل فایل RFP در قالب یک بازه زمانی ۵ الی ۱۰ روزه یک Desk Research حرفه ای برای فروش محصول شما انجام خواهد گرفت؛ در صورتی که نتایج بخش اول رضایت بخش بود وارد فاز دوم که همان تحقیقات بازار میدانی می باشد خواهیم شد. در فاز دوم بر اساس پراکندگی جغرافیایی مشتریان هدف در سطح بازار دبی و یا هر کشور عربی و یا آفریقایی، طول مدت زمان اجرایی پروژه و همچنین هزینه های عملیاتی آن محاسبه و به شما اعلام خواهد شد. برای آگاهی از فرایند اجرایی پروژه های تحقیقات بازار صادراتی با شماره واتس اپ ۰۰۹۷۱۵۶۱۵۴۴۱۷۷ تماس حاصل فرمایید.

  تیم تحقیقاتی شرکت تحقیقات بازار ایده در داخل کشور نیز قوی می باشد و با در اختیار داشتن پرسشگران آموزش دیده خود در تمامی استان های کشور امکان اجرای انواع پروژه های پایش، آمارگیری و پرسشگری در حوزه های مختلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی را دارد. با عنایت به اینکه تمرکز اصلی موسسه تحقیقات بازاریابی ایده بر روی صنایع بزرگ، متوسط و کوچک کشور می باشد بنابراین اکثر پروژه های اجرا شده در حوزه صنایع روغن موتور، قیر، فولاد، پتروشیمی، انواع مواد غذایی و خوراکی، برق و الکتریک، فرش، مبلمان، صنعت ساختمان، کاشی و سرامیک، انواع مواد آرایشی و بهداشتی و شوینده و سایر صنایع فعال در کشور بوده است.

  در انتها باید به این امر اشاره بکنیم که موسسه تحقیقات بازاریابی ایده به عنوان کارگزار و نماینده رسمی صندوق ضمانت صادرات ایران وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، توانایی راهنمایی شما برای اجرای انواع پروژه های تامین منابع مالی صادراتی، اعتبارسنجی خریداران خارجی، ارائه انواع پوشش ها و تضمین های دولتی فروش صادراتی بر اساس اعتبار و ضمانتنامه های مبتنی بر قرارداد را دارد. شایان ذکر است این صندوق با همکاری سازمان جهانی آنکتاد، به عنوان تنها شرکت بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس گردیده و به پشتوانه حمایت های مالی دولت و مجلس شورای اسلامی تاکنون بیش از ۲۵ میلیارد دلار در قالب انواع پوشش برای ریسک های سیاسی و تجاری صادرات و انواع ضمانتنامه های اعتبار ریالی و ارزی، به صادرکنندگان کالاها و خدمات و همچنین تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی کمک کرده است. لذا ما در دپارتمان خدمات برون مرزی خود این توانایی را داریم که در کنار سایر خدمات تخصصی تحقیقات بازاریابی، به صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور عزیزمان کمک نماییم تا مشتریان خارجی خود را اعتبارسنجی نموده و با حمایت یک سازمان دولتی با کمترین ریسک ممکن، کالا و یا خدمت خود را صادر کنند و در صورتی که متحمل خسارت شدند بنا به نوع خسارت وارده و بعد از بررسی های واحد خسارت صندوق ضمانت صادرات ایران، بین ۹۰ الی ۹۵ درصد خسارت خود را از این صندوق دولتی دریافت نمایند.

  </span></p>

شماره تماس جهت مشاوره!