Skip to main content

۴ مرحله تحقیقات بازار : رویکرد ناب به تحقیقات بازاریابی

 

 

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار (یا تحقیقات بازاریابی) مجموعه‌ای از تکنیک‌هایی برای جمع‌آوری اطلاعات و پیدا کردن درک بهتری از بازار هدف یک شرکت است. کسب‌وکارها از این اطلاعات برای طراحی محصولات بهتر، بهبود رابط های کاربری، ایجاد یک استراتژی بازاریابی استفاده می‌کنند تا مشتریان بهتری را جذب و هزینه ها را کاهش دهند.

 

چرا تحقیقات بازار تا این اندازه ارزشمند است؟

بدون تحقیق، غیر ممکن است که شما نیاز مخاطبانتون را بفهمید. مطمئناً، ممکن است یک تصور کلی از اینکه آنها چه کسانی هستند و به چه چیزی نیاز دارند داشته باشید، اما اگر می‌خواهید آنها به شما وفادار بمانند ، باید عمیقاً تحقیق کنید.

در اینجا دلیل اینکه چرا تحقیقات بازار اهمیت دارد را بیان می کنیم. تنها راه پیروزی اهمیت زیاد به کاربرانتان است. اگر عمیقاً به آنها اهمیت ندهید، مشتریان بالقوه خود را در مقابل رقیبی که به آنها اهمیت می دهد از دست خواهید داد. با تجزیه و تحلیل به «چه چیزی» خواهید رسید، اما با تحقیق کردن «چرا» را بدست میاورید. تمام اطلاعات، تجزیه و تحلیل کاربران و داشبوردها می توانند به شما بگویند که افراد به طور کلی چه کاری انجام می دهند، اما فقط تحقیقات بازار می تواند به شما بگوید که آنها به چه فکر می کنند و چرا کاری را انجام می دهند. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل می تواند به شما بگوید به محض رسیدن مشتریان به صفحه قیمت گذاری ، آنجا را ترک می کنند، اما تنها تحقیقات بازاریابی می توانند دلیل آن را توضیح دهندتحقیق بر روی فرضیات، روندها و به اصطلاح بهترین عادات مغلوبتان میکند.

آیا تا به حال دیده اید که همکارانتان بر روی یک تصمیم اشتباه پا فشاری کنند؟ ایده های بد اغلب نتیجه حدس و گمان، دلایل احساسی، نابودی بر اثر تکرارها، و نادیده گرفتن نظر مغز متفکر گروه (قهرمان) هستند. با تمرکز و گوش دادن به تجربه کاربران خود، اشتباهات کمتری خواهید داشت.

تحقیقات بازار شما را از برنامه ریزی در خلاء باز می دارد. ممکن است یک تیم عالی داشته باشد، اما شما و همکارانتان به سادگی نمی‌توانید محصولتان را آنطور که مشتریانتان تجربه می‌کنند تجربه کنید. تجربیات مشتریان از محصول شما شاید به نحوی باشد که شما را شگفت زده کند و ویژگی هایی که برای شما واضح به نظر می رسد ممکن است آنها را گیج کند. برنامه ریزی بیش از حد و خوداری از امتحان فرضیات خود اتلاف وقت، پول و تلاش است چرا که احتمالا برنامه های تست نشده بعد از عملی شدن، نیاز به ایجاد تغییرات خواهد داشت.

 

مزایای تکیه کردن بر تحقیقات بازار

پیشرفت های مداوم با تکیه بر تجارب کاربران صورت میگیرد که این امر مستلزم سرعت، تحقیقات کارآمد برای درک نیازهای مشتری و آزمایش روشهای جدید است.
تکیه بر تحقیقات بازار می تواند به شما کمک کند تا بیشتر…

کارآمد: شما را سریعتر به مشتریان خود نزدیکتر می کند.
مقرون به صرفه: نیازی به استخدام یک شرکت بازاریابی گران قیمت برای شروع کار نیست.
رقابتی: فراست سریع و قدرتمند می تواند محصولات شما را جز بهترین ها قرار دهد.

 

 

 

۴ روش رایج تحقیق بازار

 

روش‌های مختلفی برای انجام تحقیقات بازار و جمع‌آوری داده‌های مشتری وجود دارد، اما لازم نیست خود را تنها به یک روش تحقیق محدود کنید. چهار نوع متداول تکنیک های تحقیقات بازار شامل نظرسنجی، مصاحبه، گروه های متمرکز و مشاهده مشتری است.
اینکه کدام روش را استفاده می‌کنید ممکن است بر اساس نوع کسب‌وکار شما متفاوت باشد: صاحبان مشاغل تجارت الکترونیک اهداف متفاوتی با کسب‌وکارهای سرویس های نرم افزاری دارند، بنابراین معمولاً عاقلانه است که این روش‌ها را بر اساس اهداف خاص خود و آنچه باید بدانید، ترکیب و مطابقت دهید.

نظرسنجی: بیشترین استفاده را دارد
نظرسنجی ها یکی از مدل های تحقیقات کیفی هستند که از پاسخ دهندگان میخواهند به مجموعه ای کوتاه از سوالات باز یا بسته که می تواند به صورت پرسشنامه روی صفحه باشد یا از طریق ایمیل ارائه شوند پاسخ دهند. زمانی میتوانیم بگوییم که نظرسنجی ها متداول ترین روش تحقیق بازار هستند، که از ۲۰۰۰ مشتری بخواهیم تجربه تخصصی کاربریشان را درباره رویکرد شرکت برای تحقیقات بیان کنند.
چه چیزی باعث محبوبیت نظرسنجی های آنلاین شده است؟ انجام آنها آسان و ارزان هستند و می توانید به سرعت داده های زیادی را جمع آوری کنید. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل داده ها ، حتی زمانی که مجبور به تجزیه و تحلیل سؤالات باز که ممکن است در ابتدا طبقه بندی پاسخ آنها دشوار به نظر برسد بسیار ساده است.

مصاحبه ها: خردمندانه هستند
مصاحبه ها گفتگوهای یک به یک با اعضای بازار هدف شما هستند. برای تحقیقات عمقی (و خواندن نشانه‌های غیرکلامی) هیچ چیز بهتر از مصاحبه حضوری نیست، اما اگر ملاقات حضوری امکان‌پذیر نباشد، کنفرانس ویدیویی میتواند بهترین انتخاب باشد. صرف نظر از نحوه انجام آن، هر نوع مصاحبه ای مزایای زیادی در درک مشتریان هدف شما خواهد داشت.

چه دلیلی دلیل تا این حد باعث خردمندانه بودن مصاحبه ها میشود؟ با صحبت مستقیم با یک مشتری مناسب، ایده های بیشتری نسبت به تجربه او به دست خواهید آورد و می‌توانید موضوعات خردمندانه را دنبال کنید که می‌توانند بسیار زیاد به شما کمک کند.

گروه های کانونی: خطرناک ترین
گروه های کانونی جمعی از افراد را که با دقت انتخاب شده اند و متناسب با بازار هدف شرکت هستند گرد هم می آورند. یک مدیر آموزش دیده گفتگو هایی پیرامون محصول، تجربه کاربر و یا پیام های بازاریابی را برای بدست آوردن بینش عمیق تر هدایت می کند.
چه چیزی باعث می شود که گروه های متمرکز اینقدر خطرناک باشند؟ اگر در تحقیقات بازار تازه کار هستید، شروع با گروه های متمرکز را توصیه نمی کنیم. درست انجام دادن آن گران است، و اگر شما از سر و ته آن بزنید، تحقیقات شما ممکن است قربانی انواع خطاها شود. سوگیری تسلط (زمانی که یک شرکت کننده با اجبار بر گروه تأثیر می گذارد) و سوگیری سبک ناظر (زمانی که مدیرها با نظرات و شخصیت های مختلف نتایج متفاوتی را در یک مطالعه به ارمغان می آورند) دو مورد از راه هایی هستند که داده های گروه تمرکز شما می توانند منحرف شوند.

مشاهده یا تحت نظر گرفتن: قدرتمندترین
در طول مدت جلسه تحت نظر قرار دادن مشتری یکی از افراد شرکت باید در مقابل دیدن یک مشتری ایده آل که با محصولات آنها یا محصولی مانند آن از شرکت رقیب در ارتباط است به یاد داشت برداری بپردازد.
چه چیزی مشاهده را اینقدر هوشمندانه و قدرتمند می کند؟ مشاهده غیر مستقیم جایگزینی عالی برای گروه‌های متمرکز است. این نه تنها هزینه کمتری دارد، بلکه می بینید که افراد بدون تأثیرگذاری بر یکدیگر، با محصول شما در یک محیط طبیعی تعامل دارند. تنها نقطه ضعف این مورد این است که نمی‌توانید وارد ذهن آنها شوید، بنابراین مشاهده جایگزینی برای نظرسنجی‌ها و مصاحبه‌های مشتریان نیست.

نحوه انجام تحقیقات بازار (به روش تیکه کردن)
با دنبال کردن این ۴ مرحله به این شناخت میرسید که کاربران شما چه کسانی و از شرکتی مانند شما چه می خواهند.
ایجاد کردن رابط های کاربری پرسوناس
کاربران ” پرسوناس” شخصیت های خیالی هستند که الگوهای رفتاری، اهداف، نیازها و ویژگی های شخصیتی بسیار نزدیک به مخاطبان ایده آل شما دارند که از وب سایت ها و محصولات مشابه شما استفاده می کنند.
نحوه دریافت داده ها: از نظرسنجی ها و مصاحبه های روی صفحه یا ایمیل شده برای درک کاربران خود استفاده کنید.

 

 

 

 

چگونه این کار را به درستی انجام دهیم:
هر سؤال، نظرسنجی یا مصاحبه ای که بپرسید، آنها باید به سؤالات زیر در مورد مشتری پاسخ دهند:
آنها چه کسانی هستند؟
هدف اصلی آنها چیست؟
مانع اصلی آنها برای رسیدن به این هدف چیست؟

 

تله هایی که باید از آنها دوری کنید:
زیاد سوال نپرسید! تعداد سوالاتتان پنج یا کمتر باشد (ترجیحاً سه)، در غیر این صورت، آنها را گیج خواهید کرد و دیگر پاسخ نمی دهند.
زیاد نگران نمونه سوالات جمعیتی نباشید
مانند سن یا سابقه در عوض، روی نقشی که این افراد ایفا می کنند (از آنجایی که به محصول شما مربوط می شود) و اهداف آنها تمرکز کنید.

 

Smallpdf چگونه این کار را انجام داد:
Smallpdf با یک نظرسنجی که برای یک یا دو هفته روی صفحه بود، ۱۰۰۰ پاسخ دریافت کرد که نشان از آن داشت که بسیاری از کاربران آن دستیاران اداری، دانش‌آموزان و معلمان بودند. سپس آنها پرسونای کاربری ساده ای مانند این را برای ادمین ها ایجاد کردند:
آنها چه کسانی هستند؟
معاونان اداری
هدف اصلی آنها چیست؟
ایجاد اسناد Word از یک سند اسکن شده، کپی شده یا یک PDF که منبع آن مشخص نیست.
مانع اصلی آنها برای دستیابی به آن چیست؟
تبدیل سند پی دی اف اسکن شده به فایل ورد.

انجام تحقیقات مشاهده ای
تحقیقات مشاهده ای به تحقیقاتی گفته میشود که شخصی در حین تماشای استفاده کاربری از محصول شما یا محصول مشابه یادداشت برداری کند.
مشاهده آشکار در مقابل مشاهده پنهان
مشاهده آشکار به پرسش از مشتریانی است که به شما اجازه می دهند آنها را تماشا کنید
از محصول خود استفاده کنید . Smallpdf این کار را با دستیاران اداری انجام داد.
مشاهده پنهان به معنای تحقیق بر روی کاربران بطور طبیعی بدون اینکه آنها بدانند.
این تنها در صورتی جواب میدهد که نوع محصولی که می فروشید مردم به طور مرتب از آن استفاده ‌کنند،اغلب وقتی مردم می‌دانند که زیرنظر هستند، رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهند اما پیشنهادهای آنها خالص‌ترین داده‌های مشاهده‌ای را ارائه می‌دهد. Smallpdf این کار را با دانشجویان دانشگاه انجام داد.

 

 

نکاتی برای انجام صحیح آن:
هر بار که اتفاقی رخ می دهد، آن را با ذکر تاریخ در یادداشت های خود، ثبت کنید.

جریانات کار آنها را یادداشت کنید، «چه»، «چرا» و «برای چه کسی» هر اقدامی را ثبت کنید.

دام هایی که باید اجتناب کرد:
با هر روشی که انتخاب کردید (علنی یا پنهان) فیلم یا صدا را ضبط نکنید. اگر آنها بفهمند که شما در حال ضبط هستیدباعث عصبی شدنشان میشود. و اگر ندانند؟ این خیلی وحشتناک است.
فراموش نکنید که توضیح دهید که چرا می خواهید آنها را زیر نظر داشته باشید (برای مشاهدات آشکار).
اگر به آنها بگویید برای بهبود محصولاتتان است، احتمال همکاری آنها بیشتر است.

Smallpdf چگونه این کار را انجام داد: در اینجا نمونه ای از نحوه مشاهده دو شخصیت مختلف از کاربران توسط Smallpdf آمده است.

مشاهده دانش آموزان:
کریستینا واگنر، یک طراح تعاملی از Smallpdf، به کافه‌ها و کتابخانه‌های دو دانشگاه محلی رفت و منتظر ماند تا دانشجویانی را ببیند که فعالیت‌های مرتبط با PDF را انجام می‌دهند. سپس از دور تماشا کرد و یادداشت برداری کرد. یکی از چیزهایی که او را تحت تأثیر قرار داد تفاوت بین نحوه اظهارات خود دانش‌آموزان از فعالیت‌های خود در مقابل نحوه رفتار آنها بود (یعنی سوگیری خود اظهارات). او متوجه شد که دانش‌آموزان ساعت‌ها صرف صحبت کردن، گوش دادن به موسیقی یا خیره شدن به صفحه‌ای خالی به جای کار کردن می کنند. وقتی دانش‌آموزان مشغول کار را دید ، تکالیفی را که انجام می‌دادند و نرم‌افزاری را که استفاده می‌کردند (اگر آن را تشخیص می‌داد) ثبت می کرد.

مشاهده معاونین اداری:
کریستینا ایمیل هایی را برای مدیران ارسال کرد و توضیح داد که مایل است با آنها در محل کارشان ملاقاتی داشته باشد و از آنها سوال کرد که آیا موافق هستند که کارهای PDF خود را برای روز مشاهده دسته بندی کنند. با مشاهده کار مدیران، متوجه شد که آنها اغلب نیاز به اسکن اسناد به فرمت PDF و سپس تبدیل آن PDF ها به اسناد Word دارند. Smallpdf با مشاهده مشکلاتی که مدیران با آن مواجه بودند، فهمید که کدام محصولات را برای بهبود هدف قرار دهد.

مصاحبه های فردی انجام دهید
مصاحبه ها گفتگوهای یک به یک با اعضای بازار هدف شما هستند. آنها به شما این امکان را می دهند که عمیقاً تحقیقات بازاریابی خود را کامل و نگرانی های آنها را پیدا کنید، که می تواند منجر به انواع کشفیات جدید شود.

نکاتی برای انجام صحیح آن:
مانند یک روزنامه نگار رفتار کنید، نه یک فروشنده
به جای اینکه بخواهید درباره شرکت خود صحبت کنید، از مردم در مورد زندگی، نیازها، ناامیدی هایشان و اینکه چگونه محصولی مانند محصول شما می تواند کمک کند، بپرسید.
بیشتر گوش کنید، کمتر صحبت کنید
کنجکاو باشید.
بپرسید «چرا؟» تا بتوانید عمیق‌تر تحقیقات تان را انجام دهید
وارد جزئیات شوید و در مورد رفتار گذشته آنها اطلاعات کسب کنید.
مکالمه را ضبط کنید
بنابراین نیازی به یادداشت برداری ندارید و می توانید روی مکالمه تمرکز کنید. افراد زیادی وجود دارند که مکالمات ضبط شده را با قیمت مناسب رونویسی می کنند.

 

دام هایی که باید اجتناب کرد:
سوالات هدف دار یا الگویی نپرسید. یک سوال هدف دار، تعصب شما را آشکار می کند و آنها را به یک جهت خاص سوق می دهد (به عنوان مثال، “آیا از ویژگی های جدید شگفت انگیزی که اخیراً منتشر کردیم استفاده کرده اید؟).
در سوالات الگویی اینطور است که اگر به طور درست مطرح نشوند ، پاسخ دادن را غیرممکن می کند. به عنوان مثال، ما نمی‌توانیم از شما بپرسیم که “چه چیزی در مورد این مقاله مفیدتر بود؟” بدون اینکه بپرسیم آیا مقاله را در وهله اول مفید دیدید یا خیر.
****هنگام پرسیدن نظر در مورد آینده (یا پیش بینی رفتار آینده) مراقب باشید. مطالعات نشان داده است که افراد در پیش بینی رفتار آینده خود خیلی خوب نیستند. این به دلیل چندین سوگیری شناختی است، از سوگیری نادرست استثناگرایی (ما خوب حدس می زنیم که دیگران چه کاری انجام خواهند داد، اما به نوعی فکر می کنیم متفاوت هستیم)، تا سوگیری خوش بینی (که باعث می شود چیزها را با عینک های زرد رنگ ببینیم. ) به “توهم کنترل” (که باعث می شود نقش تصادفی بودن را در رویدادهای آینده فراموش کنیم).

 

 

Smallpdf چگونه این کار را انجام داد:
کریستینا شخصیت کاربر معلم خود را با در صحبت هایش با اساتید دانشگاه در یک مدرسه تحصیلات تکمیلی محلی کاربر مورد نظر خود را که یک معلم بود پیدا کرد. او در تحقیقات بازاریابی خود به این مهم دست پیدا کرد که که مدرسه عمدتاً کاغذ ندارد و به ندرت از PDF استفاده می کند، بنابراین به خاطر اتلاف نکردن زمان، به سراغ مدیران رفت. نا امید شد؟ مطمئنا. اما این داستان یک درس مهم به ما میدهد! گاهی اوقات دیده شده شما یک سرنخ را دنبال می‌کنید و کوتاه می‌آیید، بنابراین باید در همان لحظه اصلاحات انجام دهید. تکیه بر تحقیقات بازار در مورد دریافت سریع دیدگاه های قوی و عملی است تا بتوانید موارد را تغییر دهید و ببینید چه چیزی کار می کند.

تجزیه و تحلیل داده ها (بدون اینکه گرفتار شوید)
تکنیک‌های زیر به شما کمک می‌کنند تا بدون گیج شدن داده‌ها را متوجه شوید. به یاد داشته باشید، هدف تکیه بر تحقیقات بازار ، یافتن دیدگاه های سریع و عملی است.
مدل جریان
مدل جریان نموداری است که جریان اطلاعات را در یک سیستم ردیابی می کند. با ایجاد یک نمایش بصری ساده از نحوه تعامل کاربران با محصول شما و یکدیگر، می توانید نیازهای آنها را بهتر ارزیابی کنید.
توجه کنید که مدیران در مرکز مدل جریان Smallpdf قرار دارند، که نشان دهنده جریان اسناد مرتبط با PDF در سراسر یک مدرسه است. این مدل جریان چالش هایی را نشان می دهد که ادمین ها هنگام کار برای جلب رضایت مشتریان داخلی و خارجی خود با آن مواجه هستند.
نمودار وابستگی

نمودار وابستگی راهی برای دسته بندی حجم زیادی از داده ها به صورت گروه هی در تصاویر بزرگ برای درک بهتر است. به عنوان مثال، اگر از کاربران خود در مورد حرفه آنها بپرسید، متوجه خواهید شد که برخی از موضوعات کلی شروع به شکل گیری می کنند، حتی اگر پاسخ های فردی متفاوت باشد. بسته به نیاز خود، می توانید آنها را بر اساس حرفه یا به طور کلی بر اساس صنعت گروه بندی کنید.
ما راهنمای نحوه تجزیه و تحلیل سؤالات باز را نوشتیم که به شما کمک می کند حجم زیادی از داده ها را مرتب کنید تا آنها را دسته بندی کنید. شما همچنین می توانید این کار را با دست انجام دهید، یادداشت های مصاحبه را جدا کنید و آنها را گروه بندی کنید (کاری که کریستینا انجام می دهد).
نقشه سفر مشتری
نقشه سفر مشتری نموداری است که نشان می دهد چگونه یک مشتری بالقوه به مشتری پولی تبدیل می شود. این اولین تعامل آنها با برند شما و هر مرحله در چرخه فروش، از آگاهی تا خرید مجدد و به امید حمایت، را مشخص می کند.

نقشه سفر مشتری فوق، که توسط تیم ما ایجاد شده است، راه های زیادی را نشان می دهد که مشتری ممکن است با ابزار ما تعامل داشته باشد. نقشه شما بر اساس داده ها و مدل کسب و کار شما خواهد بود.

 

 

 

۵ سوال رایج تحقیقات بازار

 

سوالات زیر به شما کمک می کند تا هنگام مصاحبه کاربران خود را عمیق تر بشناسید. البته این ها سوالات کلی هستند، بنابراین نترسید که آنها را از خودتون عصبانی کنید.
شما چه کسی هستید و چه کار می کنید؟
نحوه پرسیدن این سوال و آنچه می خواهید بدانید، بسته به مدل کسب و کار شما متفاوت است (به عنوان مثال، تحقیقات بازاریابی کسب و کار معمولاً بیشتر بر حرفه شخص متمرکز است تا تحقیقات بازاریابی تجارت به مصرف کننده).
بهترین سوالی که میتوانید با آن شروع کنید همین است، و به شما کمک می کند تا هر چیزی که به جمعیت شناسی کاربر شما مرتبط است را بهتر درک کنید مانند (سن، نژاد، جنسیت، حرفه، تحصیلات و غیره) ، اما این تمام تحقیقات بازار نیست. سوالات پرمغز تر و دقیق تر بعداً مطرح می شوند.
روزتان را چگونه گذراندید؟
این سوال به شما کمک می کند تا زندگی روزمره و چالش هایی که با آن روبرو هستند را درک کنید. میتواند کمکتان کند تا با آنها همدلی کنید و شاید به چیزی مرتبط با عادات خرید آنها برخورد کنید.
آیا تا به حال این نوع محصول یا خدمات را خریداری کرده اید؟
این یک سوال “بله یا نه” است. یک “بله” شما را به سوال بعدی هدایت می کند.
تلاش کردید چه مشکلاتی را حل کنید یا برای رسیدن به هدفتون چه تلاشهایی کردید؟
این سوال به هدف آنها برای اینکه تلاش می کنند چه کاری را انجام دهند اشاره دارد و اینکه چرا ممکن است مایل باشند به شما برای پیدا کردن راه حل کمک کنند.
برایم از روزی بگویید که برای اولین بار تصمیم گرفتید باید این نوع مشکلات را حل کنید یا ابن هدف رو بدست بیاورید.
این یک سوال طلایی است و از طرف Adele Revella، مدیر عامل موسسه Buyer Persona مطرح شده است. به شما کمک می کند تا از چیزی که در ذهن کاربران خود قرار دارد سر در بیاورید و بفهمید که آنها در روزی که تصمیم گرفتند برای حل این مشکل پول خرج کنند، چه هدفی را دنبال می کردند.
اگر وقت کافی برای این سوال بگذارید و عمیقا تحقیق کنید که این حس کی و کجا به وجود آمده است ، قادر خواهید بود که به تمام اطلاعات مرتبطی که برای درک دیدگاه آنها نیاز دارید پاسخ دهید.
با این سوال به چه چیزی میخواهید برسید؟ اینجا یک چک لیست قرار میدهیم

 

✔ کجا را برای پیدا کردن راه گشته اند؟
✔ تصمیم گیری و خرید چقدر طول کشید؟
✔ برای تصمیم گیری با چه کسی مشورت کردند؟
✔ چه جایگزین(هایی) را در نظر گرفتند؟
✔ چه چیزی آنها را ترغیب به خرید کرد؟
✔ اگر چیزی تقریباً مانع خرید آنها شد، آن چه بود؟

 

 

مهم: به یاد داشته باشید که بپرسید چرا .”چرا” کلمه ای جادویی است که آنها را وادار می کند تا عمیق تر در فکر کنند و به جای پاسخ های کوتاه و آگاهانه ارائه دهند.

سوال امتیازی: آیا چیز دیگری وجود دارد که بخواهید به من بگویید؟
این سوال فقط یک راه خوب برای جمع بندی نیست .امکان میدهد تا فرصتی پیدا کنند تا چیزی را که باید بدانید به شما بگویند.
به همین دلیل است که سارا دودی، نویسنده نوت بوک ، آن را به انتهای نظرسنجی های مکتوب خود اضافه می کند.

مثال تحقیقات بازار: چگونه Smallpdf مطالعه تحقیقات بازار خود را به نتایج تجاری تبدیل کرد (در ۶ مرحله)
Smallpdf با استفاده از روش تکیه بر تحقیقات بازار به عمق ظواهر، درک مشتریان و ایجاد یک محصول و تجربه کاربری بهتر میتوان دست پیدا کرد. خلاصه ای از این مراحل را در اینجا عنوان میکنیم.

مرحله ۱: Smallpdf از نظرسنجی های روی صفحه برای جمع آوری داده ها استفاده کرد
آنها یک نظرسنجی انجام دادند و سؤالات کلیدی را برای تعیین اینکه کاربرانشان چه کسانی هستند و چه مشکلاتی را با Smallpdf رفع کرده اند، پرسیدند. با دریافت ۱۰۰۰ پاسخ کار متوقف شد.

مرحله ۲: آنها پرسونای ساده کاربر را بر اساس داده های نظرسنجی خود ایجاد کردند
Smallpdf دریافت که بسیاری از کاربران آن دستیاران اداری، دانش‌آموزان و معلمان بودند، بنابراین برنامه‌ای برای مطالعه این کاربران طراحی کردند.مرحله ۳: آنها تحقیقات مشاهده ای را روی دانشجویان و مدیران انجام دادند
کریستینا واگر، از Smallpdf، برای
مشاهده پنهان دانشجویان: تماشای کار آنها در کتابخانه ها و کافه تریاهای دانشگاه.
مشاهده آشکار دستیاران اداری: ابتدا با آنها تماس گرفته میشود تا از او پرسیده شود که آیا می تواند کار آنها را زیر نظر داشته باشد ، سپس زمانی را صرف تماشای کار های PDF آنها می کند.
در هر دو مورد، او «چه چیزی»، «چرا» و «برای چه کسی» هر عمل را یادداشت کرد، که بعداً به مدل جریان او تبدیل شد.

توجه: همچنین کریستینا مدتی را صرف مصاحبه با اساتید در یک مدرسه تحصیلات تکمیلی محلی کرد، که اگر موفقیت آمیز می بود، گامی برای آن برداشته می شد. متاسفانه به دانشگاه بدون کاغذ رفته بود.

مرحله ۴: Smallpdf داده های خود را تجزیه و تحلیل کرد
کریستینا از ابزارهای تحقیقاتی زیر استفاده کرد تا درک درستی از داده ها بدست بیاورد و مراحل بعدی را بررسی کند.
مدل جریان: Smallpdf یک مدل جریان را برای درک چالش‌هایی که ادمین‌ها برای جلب رضایت مشتریان داخلی و خارجی خود با آن مواجه هستند، ترسیم کرد.
نمودار میل: آنها نقاط داده را در دسته های وسیعی در یک نمودار بصری گروه بندی کردند تا ببینند روندهای خاص در داده های آنها چقدر رایج است.
نقشه سفر مشتری: آنها یک سفر معمولی مشتری را برای درک بهتر نحوه تعامل کاربران با محصول خود ترسیم کردند.

 

مرحله ۵: آنها تغییرات را اجرا کردند
بر اساس آنچه Smallpdf در مورد چالش‌هایی که در بخش کلیدی (ادمین‌ها) هنگام تلاش برای تبدیل فایل‌های PDF به فایل‌های Word با آن مواجه می‌شدند، ابزار تبدیل «PDF به Word» خود را بهبود بخشیدند.
اصطلاحات فنی زیادی داشتیم که وارد جزئیات آنها نمی شوم، اما آنها کل فرآیند را برای کاربران ساده‌ و ساده‌تر کردند. علاوه بر این، آن‌ها به‌گونه‌ای این کار را انجام دادند که وقتی یک فایل PDF را به جای مبدل «PDF به Word» در مبدل «ورد به پی‌دی‌اف» می‌اندازید، سیستم آن را تشخیص می‌دهد، بنابراین کاربران هنگام اشتباه، مجبور نیستند آن کار را دوباره انجام دهند. به عبارت دیگر: بخش‌بندی ساده بازار برای ادمین‌ها نیاز تجاری را نشان می‌داد که باید در نظر گرفته می‌شد، و اکنون مشتریان به طور کلی راضی تر هستند.

مرحله ۶: Smallpdf نتایج را آزمایش کرد
طبق مدل تکیه بر تجربیات کاربر با به نتیجه رسیدن، تغییرات محصول و تجربیات کاربر حفظ می شوند .

تغییرات Smallpdf ایجاد شده است:

کاهش ۷۵ درصدی میزان خطا برای مبدل «PDF به Word».
افزایش ۱ درصدی NPS
اعتماد بیشتر به تلاش های تیم بازاریابی

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………….

درباره موسسه تحقیقات بازاریابی ایده

شرکت ایده سازان بازار فردا به شماره ثبت ۵۹۴۸۶۴، فعالیت خود را به صورت غیر رسمی از سال ۱۳۹۴ با نام تجاری “موسسه تحقیقات بازاریابی ایده” آغاز نمود. در ابتدا، تمامی فعالیت­ های این شرکت معطوف به اجرای پروژه­ های تحقیقات بازاریابی مختص واحدهای صنعتی در حوزه داخلی بود اما در ادامه با تلاش­ های بی وقفه موسس و مدیر عامل این مجموعه، جناب آقای دکتر بزاززاده، این شرکت توانست در عرصه بین الملل نیز فعالیت های خود را توسعه دهد. تمرکز اصلی شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در طی سال­های گذشته بیشتر به مباحث صادراتی معطوف بوده است لذا بخش عمده­ای از رزومه عملیاتی این شرکت به فعالیت­های صادراتی خلاصه شده است و از اینرو شرکت ایده سازان بازار فردا رسالت اصلی خود را توسعه بازار محصولات ایرانی در کلاس جهانی تعریف کرده است.

شرکت های تحقیقاتی و تبلیغاتی زیادی در ایران فعال هستند؛ اما تعداد بسیار اندکی از آنها را می توان یافت که در عرصه بین المللی نیز فعالیت داشته باشند؛ شرکت ایده سازان بازار فردا که به اختصار “موسسه تحقیقات بازاریابی ایده” شناخته می شود در طی سال های گذشته تجارب بسیار ارزنده ای را عرصه داخلی و برون مرزی در رزومه کاری خود دارد. با توجه به اینکه در اساسنامه این شرکت بر دو ستون اصلی تحقیقات بازاریابی و اجرای پروژه­ های تبلیغاتی تاکید شده است لذا تعداد زیادی از پروژه ­های اجرا شده حول همین دو محور اساسی بوده است. موسسه تحقیقات بازاریابی ایده با در اختیار داشتن شبکه تحقیقاتی قوی در کشورهای عراق، ازبکستان، ساحل عاج، عمان، امارات متحده عربی و سایر کشورهای جهان، این توانایی را دارد تا در اجرای انواع پروژه های تحقیقات بازاریابی و یا تبلیغاتی به شرکت های ایرانی که علاقه­ مند به صادرات کالا و خدمات خود در عرصه ­های مختلف صنعتی، تولیدی، خدماتی و یا بازرگانی هستند، کمک نماید.

شرکت تحقیقات بازاریابی ایده سازان بازار فردا به عنوان کارگزار و نماینده رسمی صندوق ضمانت صادرات ایران توانایی اجرای انواع پروژه های تامین منابع مالی صادراتی و همچنین اعتبار سنجی مشتریان خارجی صادرکنندگان ایرانی را دارد. شایان ذکر است صندوق ضمانت صادرات ایران با همکاری سازمان جهانی آنکتاد، به عنوان تنها شرکت دولتی بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس گردید و این صندوق به پشتوانه حمایت­های مالی دولت و همچنین مجلس شورای اسلامی، علاوه بر پوشش ریسک ­های سیاسی و تجاری حاصل از صادرات، با صدور انواع ضمانت نامه اعتباری، به تامین منابع مالی مورد نیاز صادرکنندگان و تولیدکنندگان ایرانی فعالیت دارد. ما در شرکت تحقیقات بازاریابی ایده از بازار داخلی غافل نبوده ­ایم و به لطف همکاری و همراهی دوستان خوبمان در طی سال­ های گذشته توانسته ­ایم در عرصه­ های مختلف تحقیقاتی و همچنین تبلیغاتی به عنوان مشاور و یا مجری، پروژه­های متعددی را برای واحدهای صنعتی، خدماتی و بازرگانی در داخل کشور اجرا نماییم.

خدمات موسسه تحقیقات بازاریابی ایده

تمامی فعالیت های گروهی و انفرادی برای بازاریابی یک محصول باید حساب شده و در قالب­ های مشخص تدوین شود و فعالیت ­های بدون مطالعه و برنامه ریزی باید حذف گردد. طرح یا برنامه بازاریابی یکی از بخش­ های مهم طرح کسب و کار به شمار می­ آید. از این جهت طراحی برنامه جامع بازاریابی بخش مهمی از فرآیند مدیریتی و بودجه ­بندی سازمان­ ها تلقی می شود. برنامه بازاریابی، سند یا طرحی است که برنامه ­ها و فعالیت­ های تبلیغاتی و بازاریابی شرکت را برای سال­ های آتی مشخص می کند. مارکتینگ پلن توضیح می دهد چه فعالیت­ هایی در چه زمانی و توسط چه افرادی باید انجام شود تا اهداف استراتژیک شرکت در حوزه داخلی و صادراتی تحقق یابد. کلینیک مشاوره موسسه تحقیقات بازاریابی ایده در راستای مبانی نظری بیان شده جهت طراحی برنامه جامع بازاریابی(Marketing Plan) با ارائه خدمات زیر در کنار کارفرمایان عزیز خواهد بود:

  • اجرای انواع روش های تحقیقات بازاریابی به جهت شناخت دقیق ­تر از شرایط موجود بازار در عرصه داخلی و صادراتی
  • تعیین چشم انداز و ماموریت بازاریابی و فروش شرکت کارفرما در حوزه داخلی و صادراتی
  • تعیین اهداف مالی شرکت کارفرما در جهت تحقق بهتر برنامه جامع بازاریابی
  • تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدها با استفاده از مدل SWOT
  • تعیین اهداف عملیاتی و در عین حال استراتژیک در حوزه بازاریابی داخلی و بین الملل
  • تعیین بودجه تبلیغاتی(Promotion) شرکت کارفرما در حوزه داخلی و صادراتی
  • اجرای انواع پروژه­های تبلیغاتی در حوزه داخلی و برون مرزی
  • طراحی گردش کار(Work Flow) بخش بازاریابی و فروش بر اساس شرایط موجود شرکت کارفرما
  • اتوماسیون سازی واحد بازاریابی و فروش شرکت کارفرما در دو حوزه داخلی و صادراتی
  • آموزش، مشاوره و نظارت بر تمامی ارکان برنامه جامع بازاریابی ترسیم شده

……………………………………………………………………………………………………………………………………

شرکت تحقیقات بازاریابی، ایده سازان بازار فردا: مجری انواع پروژه های تحقیقات بازاریابی و تبلیغاتی در حوزه داخلی و صادراتی

کلینیک مشاوره کسب و کار ایده: ارائه انواع خدمات مشاوره ای در حوزه های تبلیغاتی، بازاریابی و فروش، برندینگ و صادرات به کشورهای مختلف عربی، آفریقایی و …

آدرس دفتر شرکت: تهران، میدان تجریش، خیابان غلام جعفری، پلاک ۳۷

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

تلفن ثابت: ۰۲۱۲۲۷۳۳۰۸۶
واتس آپ شرکت ایده: ۰۹۳۰۲۷۹۱۲۳۰

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

سایت کلینیک مشاوره کسب و کار ایده: www.mrioi.comm

سایت مقالات تخصصی بازاریابی صادراتی: www.mrvisitor.ir

سایت شرکت تحقیقات بازاریابی، ایده سازان بازار فردا: www.mrioi.com

در صورت تمایل با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

…………………………………………………………………………………………………………………………………

 شماره تماس جهت مشاوره!