Skip to main content

مزایای و معایب مصاحبه عمیق چیست

در سایت ایده در ارتباط با تحقیقات بازاریابی مطالبی بیان شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با مزایا و معایب مصاحبه عمیق به عنوان بخشی از تحقیقات بازاریابی آشنا نماییم.

اندازه نمونه در مصاحبه عمیق چه مقدار است؟

در مصاحبه عمیق معمولا از نمونه های کوچک استفاده می کنند و همچنین مصاحبه یک به یک شخصی را به صورت مستقیم انجام می دهند. پیشینه دقیق توسط پاسخ دهندگان ارائه شده و داده های دقیق مربوط به نظرات، ارزش ها، انگیزه، بیان، احساس و غیره دریافت پاسخ دهندگان می باشد. حتی در عبارات غیر کلامی آنها مشاهده می شود. آنها مدت زیادی طول می کشد، بنابراین مشاهدات طولانی, درگیر هستند. این ها برای شخصی سازی پاسخ های فردی انجام می شوند.سوالات به نوع پاسخ های داده شده بستگی دارند. حتی شرایط مصاحبه پاسخ ها را تحت تاثیر قرار می دهد. موفقیت مصاحبه به ارتباطی که مصاحبه کنندگان با پاسخ دهندگان برقرار می سازند, به بستگی دارد.

مزایای مصاحبه عمیق چیست؟

  1. می توان مزایای مصاحبه عمیق را در چند مورد خلاصه کرد از جمله:
  2. ۱. جزئیات زیادی بدست می آید.
    ۲. اطلاعات بدست آمده نسبتا دقیق تر است.
    ۳. همچنین از آنجا که ارتباط شخصی بین پاسخ دهنده و مصاحبه کننده برقرار شده است, موضوع شخصی یا صمیمی می تواند مورد بحث قرار گیرد.

مضررات مصاحبه عمیق چیست؟

مضررات مصاحبه عمیق سه مورد است از جمله اینکه:

۱. از آنجایی که مصاحبه گران غیر استاندارد هستند, تعمیم دشوار است.
۲. از آنجا که موفقیت به مصاحبه کننده بستگی دارد، احتمال انحراف وجود دارد
۳. تجزیه و تحلیل داده ها زمان بر است.

با توجه به این که این نوع مصاحبه یکی از انواع مصاحبه در تحقیقات بازاریابی است، امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و دید خوبی را به شما در زمینه ی این نوع مصاحبه داده باشد. برای آشنایی بیشتر با بخش های مختلف تحقیقات بازاریابی مطالب سایت ما را دنیال نمایید.

 

Leave a Reply

شماره تماس جهت مشاوره!