Skip to main content

فرآیند تحقیق بازار

By مرداد ۲۹, ۱۴۰۱آرشیو مقالات تخصصی

 

فرآیند تحقیق بازار

تحقیقات بازار را میتوان مجموعه ای از حقایق مربوط به تصمیمات بازاریابی در نظر گرفت. با این حال، نگرانی ما در این کتاب این است که چند وقت یکبار و تصادفی از بخش های آن استفاده کنید.

ما در ادامه یک تعریف از تحقیقات بازار ارائه میدهیم: جمع آوری سیستماتیک، آنالیز و تفسیر اطلاعات که مرتبط با تصمیمات بازاریابی باشد. در تعریف ما، کلمه «سیستماتیک» لزوماً دلالت بر تحقیقات بازار که یک رشته علمی است ندارد ، زیرا ما اغلب از روش هایی مانند مشاهده و تحقیقات گروه کانونی استفاده می کنیم که طولانی در تفسیر و کوتاه در ریاضیات آمده اند. با این حساب، تحقیقات بازار به علوم اجتماعی نزدیکتر است تا تحقیقاتی مانند فیزیک که بیشتر می تواند در مورد قوانین طبیعت دقیق باشد. تحقیقات بازار می تواند یکبار به عنوان طرحی برای برآورده کردن یک نیاز خاص انجام شود، یا می تواند به طور مداوم درگیر باشد یا میتواند به طور منظم ردیابی شود که در این صورت به آن تحقیق موقت می گویند مانند نظارت داشتن بر سهام بازار که در اختیار یک محصول یا نام تجاری است. اهدافی که برای تحقیقات انجام شده بسیار متنوع هستند، اما عملاً فرآیندی که در هر تحقیق موقت دنبال میشود (و اصولا مستمر ترین ها) پروژه هایی هستند که در شکل ۱.۱ نشان داده شده است.

نکته شروع کننده هر پروژه تحقیقات بازار، داشتن یک پیشینه مختصر از مشکلات یا فرصت ها است، و شرح اطلاعاتی که برای تصمیم گیری لازم است. به ویژه در تحقیقات بازار این صحیح است که مشکلی که به خوبی توضیح داده شده ، یک مشکل نیمه حل است، در نتیجه طبیعتا به تعریف اهداف نظر سنجی ها اشاره دارد- هدف از کار برای رسیدن به چه چیزی است. اگر به اندازه کافی این کار انجام نشود – خیلی اوقات اینطور نیست – تلاشی که برای کار انجام می شود هدر می رود. اهداف نظریه ای است که نشان می دهد تحقیقات برای چه چیزی مورد استفاده قرار می گیرد و چه موارد خاصی از اطلاعات جستجو می شود. شرکت تحقیقات بازار ایده مجری انواع پروژه های تحقیقات کمی و کیفی در تمامی شهر های ایران می باشد.
سپس طرحی از چگونگی دستیابی به این اهداف و چگونگی دستیابی به اطلاعات به دست آمده مورد نیاز است. این فرایند پروپوزال یا طراحی تحقیقات است و استفاده از هر دو روش کیفی و کمی ، جزئیات افرادی که با آنها مصاحبه خواهد شد، شماره تماس آنها و اینکه آیا این مصاحبه رودررو، تلفنی یا آنلاین خواهد بود پوشش داده میشود.در مرحله برنامه ریزی منابع مورد نیاز (به ویژه پول) و زمان بندی نیز مهم هستند . برنامه ریزی پروژه تحقیقات بازار موضوعی فصل ۲ است.
کار میدانی یا جمع آوری داده ها بخش قابل مشاهده تحقیقات بازار است. کار میدانی معمولاً شامل مصاحبه و تکمیل یک پرسشنامه برای هر فرد یا سازمان به عنوان نمونه است. این نمونه ها ممکن است به ده ها، صدها یا حتی هزاران عدد برسد. پرسشنامه‌ها و پاسخ‌های فردی معمولاً کم یا بی فایده هستند ؛ آنچه مورد نیاز است، تجمع کل نمونه ها یا شاید گروه بندی نمونه ها است . این تصویر بزرگتر با تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار اختصاصی که امکان برش متقاطع داده ها را فراهم می کند به دست می آید. اجرای انواع پروژه های ریتل آدیت تحقیقات بازاریابی و فوکس گروپ و محاسبه اندازه بازار و سهم بازار رقبا و اجرای پروژه های تحقیقات بازاریابی صادراتی و داخلی در تمام شهرهای ایران
پس از تهیه تجزیه و تحلیل و تجمع داده ها ، به دلیل اینکه تصمیم گیرنده بتواند به نتایج آن عمل کند نیاز به تفسیر و ارائه به شیوه ای معنادار دارد. این مرحله فرآیند گزارش است و ممکن است محقق را برای ارائه نظریه ها درگیر کند. تجزیه و تحلیل داده ها در فصل ۱۶ و مبحث گزارش در فصل ۲۴قرار گرفته است . شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در قالب شرکت رسمی ایده سازان بازار فردا به عنوان مجری انواع پروژه های تحقیقات بازار کمی و کیفی آماده ارائه خدمات محتلف تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی به شما عزیزان می باشد.

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………….

درباره موسسه تحقیقات بازاریابی ایده

شرکت ایده سازان بازار فردا به شماره ثبت ۵۹۴۸۶۴، فعالیت خود را به صورت غیر رسمی از سال ۱۳۹۴ با نام تجاری “موسسه تحقیقات بازاریابی ایده” آغاز نمود. در ابتدا، تمامی فعالیت­ های این شرکت معطوف به اجرای پروژه­ های تحقیقات بازاریابی مختص واحدهای صنعتی در حوزه داخلی بود اما در ادامه با تلاش­ های بی وقفه موسس و مدیر عامل این مجموعه، جناب آقای دکتر بزاززاده، این شرکت توانست در عرصه بین الملل نیز فعالیت های خود را توسعه دهد. تمرکز اصلی شرکت تحقیقات بازاریابی ایده در طی سال­های گذشته بیشتر به مباحث صادراتی معطوف بوده است لذا بخش عمده­ای از رزومه عملیاتی این شرکت به فعالیت­های صادراتی خلاصه شده است و از اینرو شرکت ایده سازان بازار فردا رسالت اصلی خود را توسعه بازار محصولات ایرانی در کلاس جهانی تعریف کرده است.

شرکت های تحقیقاتی و تبلیغاتی زیادی در ایران فعال هستند؛ اما تعداد بسیار اندکی از آنها را می توان یافت که در عرصه بین المللی نیز فعالیت داشته باشند؛ شرکت ایده سازان بازار فردا که به اختصار “موسسه تحقیقات بازاریابی ایده” شناخته می شود در طی سال های گذشته تجارب بسیار ارزنده ای را عرصه داخلی و برون مرزی در رزومه کاری خود دارد. با توجه به اینکه در اساسنامه این شرکت بر دو ستون اصلی تحقیقات بازاریابی و اجرای پروژه­ های تبلیغاتی تاکید شده است لذا تعداد زیادی از پروژه ­های اجرا شده حول همین دو محور اساسی بوده است. موسسه تحقیقات بازاریابی ایده با در اختیار داشتن شبکه تحقیقاتی قوی در کشورهای عراق، ازبکستان، ساحل عاج، عمان، امارات متحده عربی و سایر کشورهای جهان، این توانایی را دارد تا در اجرای انواع پروژه های تحقیقات بازاریابی و یا تبلیغاتی به شرکت های ایرانی که علاقه­ مند به صادرات کالا و خدمات خود در عرصه ­های مختلف صنعتی، تولیدی، خدماتی و یا بازرگانی هستند، کمک نماید.

شرکت تحقیقات بازاریابی ایده سازان بازار فردا به عنوان کارگزار و نماینده رسمی صندوق ضمانت صادرات ایران توانایی اجرای انواع پروژه های تامین منابع مالی صادراتی و همچنین اعتبار سنجی مشتریان خارجی صادرکنندگان ایرانی را دارد. شایان ذکر است صندوق ضمانت صادرات ایران با همکاری سازمان جهانی آنکتاد، به عنوان تنها شرکت دولتی بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس گردید و این صندوق به پشتوانه حمایت­های مالی دولت و همچنین مجلس شورای اسلامی، علاوه بر پوشش ریسک ­های سیاسی و تجاری حاصل از صادرات، با صدور انواع ضمانت نامه اعتباری، به تامین منابع مالی مورد نیاز صادرکنندگان و تولیدکنندگان ایرانی فعالیت دارد. ما در شرکت تحقیقات بازاریابی ایده از بازار داخلی غافل نبوده ­ایم و به لطف همکاری و همراهی دوستان خوبمان در طی سال­ های گذشته توانسته ­ایم در عرصه­ های مختلف تحقیقاتی و همچنین تبلیغاتی به عنوان مشاور و یا مجری، پروژه­های متعددی را برای واحدهای صنعتی، خدماتی و بازرگانی در داخل کشور اجرا نماییم.

خدمات موسسه تحقیقات بازاریابی ایده

تمامی فعالیت های گروهی و انفرادی برای بازاریابی یک محصول باید حساب شده و در قالب­ های مشخص تدوین شود و فعالیت ­های بدون مطالعه و برنامه ریزی باید حذف گردد. طرح یا برنامه بازاریابی یکی از بخش­ های مهم طرح کسب و کار به شمار می­ آید. از این جهت طراحی برنامه جامع بازاریابی بخش مهمی از فرآیند مدیریتی و بودجه ­بندی سازمان­ ها تلقی می شود. برنامه بازاریابی، سند یا طرحی است که برنامه ­ها و فعالیت­ های تبلیغاتی و بازاریابی شرکت را برای سال­ های آتی مشخص می کند. مارکتینگ پلن توضیح می دهد چه فعالیت­ هایی در چه زمانی و توسط چه افرادی باید انجام شود تا اهداف استراتژیک شرکت در حوزه داخلی و صادراتی تحقق یابد. کلینیک مشاوره موسسه تحقیقات بازاریابی ایده در راستای مبانی نظری بیان شده جهت طراحی برنامه جامع بازاریابی(Marketing Plan) با ارائه خدمات زیر در کنار کارفرمایان عزیز خواهد بود:

  • اجرای انواع روش های تحقیقات بازاریابی به جهت شناخت دقیق ­تر از شرایط موجود بازار در عرصه داخلی و صادراتی
  • تعیین چشم انداز و ماموریت بازاریابی و فروش شرکت کارفرما در حوزه داخلی و صادراتی
  • تعیین اهداف مالی شرکت کارفرما در جهت تحقق بهتر برنامه جامع بازاریابی
  • تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدها با استفاده از مدل SWOT
  • تعیین اهداف عملیاتی و در عین حال استراتژیک در حوزه بازاریابی داخلی و بین الملل
  • تعیین بودجه تبلیغاتی(Promotion) شرکت کارفرما در حوزه داخلی و صادراتی
  • اجرای انواع پروژه­های تبلیغاتی در حوزه داخلی و برون مرزی
  • طراحی گردش کار(Work Flow) بخش بازاریابی و فروش بر اساس شرایط موجود شرکت کارفرما
  • اتوماسیون سازی واحد بازاریابی و فروش شرکت کارفرما در دو حوزه داخلی و صادراتی
  • آموزش، مشاوره و نظارت بر تمامی ارکان برنامه جامع بازاریابی ترسیم شده

……………………………………………………………………………………………………………………………………

شرکت تحقیقات بازاریابی، ایده سازان بازار فردا: مجری انواع پروژه های تحقیقات بازاریابی و تبلیغاتی در حوزه داخلی و صادراتی

کلینیک مشاوره کسب و کار ایده: ارائه انواع خدمات مشاوره ای در حوزه های تبلیغاتی، بازاریابی و فروش، برندینگ و صادرات به کشورهای مختلف عربی، آفریقایی و …

آدرس دفتر شرکت: تهران، میدان تجریش، خیابان غلام جعفری، پلاک ۳۷

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

تلفن ثابت: ۰۲۱۲۲۷۳۳۰۸۶
واتس آپ شرکت ایده: ۰۹۳۰۲۷۹۱۲۳۰

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

سایت کلینیک مشاوره کسب و کار ایده: www.mrioi.comm

سایت مقالات تخصصی بازاریابی صادراتی: www.mrvisitor.ir

سایت شرکت تحقیقات بازاریابی، ایده سازان بازار فردا: www.mrioi.com

در صورت تمایل با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

…………………………………………………………………………………………………………………………………شماره تماس جهت مشاوره!