Skip to main content

تحلیل بازار نفت در ابتدای سال ۱۳۹۹

By فروردین ۲۶, ۱۳۹۹آرشیو مقالات تخصصی

بحران کرونا همچنان در جهان می تازد و اثر خود را بر بازارهای جهانی می گذارد. امروز آخرین قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در بازارهای جهانی را بررسی می کردم که به دلیل شرایط موجود و دورنمای رکود سنگین اقتصادی ناشی از آن قیمت هر بشکه نفت ایران را در تاریخ ۱۲ فروردین به زیر ۱۵ دلار رساند.

تحلیل بازار نفت در ابتدای سال ۱۳۹۹

با توجه به این شرایط و همچنین عدم ثبات کوتاه مدت باید به موارد زیر بیشتر توجه کنیم:

  1. علی رغم سهم پایین درآمد حاصل از فروش نفت از کل درآمدهای دولت در بودجه سال ۱۳۹۹، قیمت هر بشکه نفت در بودجه امسال به ازای هر بشکه ۵۰ دلار بسته شده است که تا این لحظه محقق نشده.
  2. بر اساس نظر کارشناسان بهای تمام شده تولید هر بشکه نفت ایران بین ۱۰ تا ۱۲ دلار هزینه دارد و اگر شرایط به همین روال پیش برود فروش نفت کشور توجیه اقتصادی ندارد.
  3. از طرفی دیگر با توجه به کاهش یارانه‌های کمر شکن پرداختی دولت بر روی بنزین در مدت اخیر و همچنین کاهش احتمالی قیمت واردات بخشی از کالاها در سال ۹۹ دور از انتظار نیست.
  4. دولت به درآمد حاصل از مالیات دل بسته بود که با توجه به تعطیلی بسیاری از واحد های صنفی و حجم پول در گردش و همچنین شرایط پیش رو نباید امیدی زیادی به این بخش هم داشته باشد.

نمی خواستم با ذکر مولفه های بالا نا امید شوید ولی با توجه به سوالات دوستان از بابت تحلیل بازار نفت و تدوین یک برنامه استراتژیک بازاریابی برای واحد های صنعتی در سال ۹۹ این متن را نوشتم؛ به هر حال این شرایط هم پایان می پذیرد و پیروز آن کسی است که بتواند با تحلیل درست بهترین تصمیم را بگیرد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

 

Leave a Reply

شماره تماس جهت مشاوره!