Skip to main content

تحقیقات بازاریابی نادرست، صلاحیت و شایستگی در خرید را با مشکل روبرو می کند!

اهمیت انجام تحقیقات بازاریابی به صورت درست آنچنان مهم است که اگر بخواهیم چندین مطلب را در مورد آن بنویسیم می توان به نمونه های بی شماری اشاره کنیم. تحقیقات بازاریابی همواره موضوع چالش برانگیز شرکت های تجاری و موسسه ها بوده است. نکته ایی که در این مطلب می خواهیم به آن بپردازیم این است که اگر تحقیقات بازاریابی به درستی انجام نشود این امکان وجود دارد که صللاحیت خرید مصرف کننده به شدت تحت تاثیر قرار گیرد. ممکن است این جمله برای شما کمی مبهم باشد به نمونه زیر دقت کنید تا بتوانیم بهتر با این موضوع آشنا شویم.

 

مثالی جالب توجه!

تولید کننده نوشابه ایی قصد داشت این موضع را که آیا مصرف کنندگان به تفاوت مزه نوشابه ها اهمیت می دهند یا خرید آن ها از نام تجاری خاصی مد نظر است و این موضوع جنبه روانی دارد یا خیر؟ تحقیقات بازاریابی انجام دهند. در این بین طی تحقیقات بازاریابی پژوهشگران تصمیم گرفتند از سه قوطی نوشابه برای این پژوهش استفاده کنند مبنی بر این که این سه قوطی به هیچ عنوان نام و نشانی نداشته باشند. آن ها تصمیم گرفتند این سه قوطی را در مقابل مصاحبه شونده قرار دهند و از او بخواهند از هر سه قوطی نوشابه بنوشند و به آن ها بگوید که آیا تفاوتی در طعم و مزه احساس می کند یا خیر؟ پس از پایان تحقیقات بازاریابی مصاحبه شوندگان معتقد بودند مزه هر سه قوطی نوشابه با یکدیگر تفاوت دارد. نکته جالب توجه این بود که در هر سه قوطی از یک نوع نوشابه پُر شده بود. چه چیزی سبب می شد که، مصاحبه شونده چنین پاسخی را دهد؟! این گونه روش ها در تحقیقات بازاریابی سبب می شود که فشاری که بر مصاحبه شونده ایجاد می شود به حدی زیاد باشد که او در صلاحیت و شایستگی و در نهایت ارزیابی، تصمیمی که برای خرید می گیرد شک کند. همین شک سبب می شود که فرآیند تحقیقات بازاریابی نیز دستخوش تغییر شود و در نهایت با نتایجی روبرو می شویم که آن چه که از تحقیقات بازاریابی می خواهیم را پوشش نمی دهد!

به همین دلیل می توان به جرات گفت که تحقیقات بازار اگر نادرست باشد، می تواند شایستگی فرد را در خرید تحت تاثیر قرار دهد و پیرو آن نتایج تحقیق را از اعتبار خارج نماید. بنابر این برای دست یابی به نتایج قابل اعتماد همواره تلاش کنید تا تحقیقات بازاریابی خود را در فرآیندی سالم به جریان بیندازید تا بتوانید از نتایج آن بیشترین بهره را ببرید.

 

شماره تماس جهت مشاوره!