Skip to main content

چگونه از بروز خطا در مرحله گردآوری اطلاعات تحقیقات بازاریابی پیشگیری کنیم؟

By اسفند ۱۴, ۱۳۹۷آرشیو مقالات تخصصی

تحقیقات بازاریابی از مراحل متعددی تشکیل شده است. تنظیم مساله، مشخص نمودن  طرح تحقیقات، تعیین بهترین روش برای گردآوری اطلاعات اولیه، طراحی فرم های مناسب برای گردآوری اطلاعات، نمونه گیری و ارتباط دادن نتایج حاصل به جامعه مورد مطالعه و پردازش داده ها و توجه به تجزیه و تحلیل هایی که کسب می شود و در نهایت ارائه گزارشی از تحقیقات بازاریابی به مدیران بالادستی و کارفرما ها؛ همگی بخش های مختلفی از انجام تحقیقات بازاریابی محسوب می شوند. در سایت ایده در مطالبی با عنوان “چگونه از بروز خطا در طرح تحقیقات بازاریابی پیش گیری کنیم؟” و “چگونه خطا هایی که در تحقیقات بازاریابی رخ می دهد را به حداقل برسانیم؟!” به بررسی برخی از موارد برای کاهش خطا پرداختیم. در این مطلب نیز قصد داریم از طریق آشنایی با برخی از روش ها، میزان بروز خطا را در مرحله گردآوری اطلاعات به حداقل برسانیم.

 

برای کاهش خطا در مرحله گردآوری اطلاعات در تحقیقات بازاریابی؛

  • ابتدا این سوال را مطرح نمایید که، آیا اطلاعاتی که در حال حاضر جمع آوری کرده اید کفایت می کند؟
  • کدام منبع اطلاعاتی می تواند اطلاعات موثق تری را برای شما فراهم نماید؟
  • آیا پرسیدن از مردم به تنهایی برای کسب اطلاعات حاصل از نمونه کافی است یا ناگزیر به انجام سایر روش ها مانند مشاهده و… برای جمع آوری اطلاعات هستید؟
  • اگر تصمیم دارید از پرسش نامه ها برای کسب اطلاعات استفاده کنید چه نوع پرسش نامه ایی می تواند با توجه به نوع تحقیقات بازاریابی شما مفید باشد؟
  • قصد دارید پرسش نامه ها را چگونه تکمیل نمایید تا بهترین نتیجه را کسب نمایید؟
  • آیا برای گردآوری اطلاعات از وسایل الکترونیکی نیز استفاده می کنید؟ اگر بله، به چه شیوه ایی از آن ها بهره می برید تا علاوه بر جلوگیری از اتلاف زمان شما، در کاهش خطا نیز به شما کمک نماید؟

این گونه سوال ها می تواند به محقق کمک کند تا در مرحله گردآوری اطلاعات با خطای کمتری پیش رود و در نهایت بتواند نتایجی قابل اعتماد و قابل استنادتری را از انجام تحقیقات بازاریابی کسب نماید.

 

شماره تماس جهت مشاوره!