Skip to main content

با انواع مختلف پرسش نامه های باز در تحقیقات بازاریابی آشنا شوید!

اگر تمایل دارید که تحقیقات بازاریابی خود را بی عیب و نقص انجام دهید باید اطلاعات کاملی از این نوع تحقیقات داشته باشید. به عنوان نمونه؛ آشنایی با مراحل تحقیقات بازاریابی تا آشنایی با انواع پرسش نامه های باز و بسته ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

در مطلبی با عنوان، “آشنایی با انواع پرسش نامه های باز در تحقیقات بازاریابی” شما را با یکی از پرسش نامه های باز در این تحقیقات آشنا کردیم. در این مطلب هم تلاش می کنیم شما را با انواع دیگری از پرسش نامه های باز آشنا کنیم.

تداعی واژه

پرسش نامه های باز نیز مانند پرسش نامه های بسته انواع مختلفی دارند. یکی از پرسش نامه های باز که در تحقیقات بازاریابی استفاده می شود پرسش نامه باز تداعی واژه ها است. در این نوع پرسش نامه ابتدا پرسشگر تعدادی از واژه ها را پشت سر هم بیان می کند سپس از مخاطب یا شخص پاسخ دهنده خواسته می شود که اولین واژه ایی که پس از بیان این واژه ها به زبان رانده شد را بیان کند. به مثال زیر دقت کنید:


  • پس از شنیدن این واژه ها اولین واژه ایی که به ذهن شما خطور می کند، چه واژه ایی است؟

  • دانشگاه آزاد
  • دانشگاه دولتی
  • دانشگاه نیمه دولتی

این پرسش نامه ها در تحقیقات بازاریابی برای این استفاده می شوند که بتوان به اولویت های ذهنی مصاحبه شونده ها دست یافت. در واقع زمانی که از مصاحبه شونده پس از بیان چندین واژه می خواهیم واژه ایی که به ذهنش خطور کرده است را بیان کند به اولویت ذهنی او دست یافته ایم.

در این نوع پرسش نامه دقت نمایید که دامنه واژه هایی که به کار می برید ارتباط محتوایی با یکدیگر و همچنین ارتباط محتوایی با موضوع تحقیق داشته باشند. به عنوان نمونه: اگر تحقیقات بازاریابی شما مرتبط با موضوع لذت در سفر است نمی توانید پرسش نامه تداعی واژه خود را بدون توجه به این موضوع تعیین نمایید. همچنین اگر پرسش نامه شما قرار است به این موضوع بپردازد نمی توانید از واژه های غیر مرتبط استفاده نمایید. به نمونه زیر دقت کنید:

  • پس از شنیدن واژه های زیر اولین واژه ایی که به ذهنتان می رسد را بیان کنید.

  • هواپیما
  • قطار
  • اتوبوس

این حالت نمونه ایی درست در تحقیقات بازاریابی مبتنی بر محتوای تداعی واژه است اما، اگر در بین واژه کتاب یا گلدان به کار گرفته شود پرسش نامه شما نادرست طراحی گشته است.

 

شماره تماس جهت مشاوره!