شرکت هایی که تحقیقات بازاریابی را انجام می دهند به شکل های گوناگونی بنا نهاده می شوند. اگر شما قصد دارید شرکتی را در زمینه تحقیقات بازاریابی راه اندازی کنید پس خواندن این مطلب را از دست ندهید!!! هر شرکت تحقیقات بازاریابی از اندازه و ساختار خاصی تشکیل شده است. البته تمرکز یا عدم تمرکز نیز در این نوع شرکت ها وجود دارد. در واقع در این مرحله این گونه شرکت ها مانند سایر شرکت های دیگر هستند. داشتن ساختار مدیریتی، میزان درجه تمرکز و اندازه شرکت از روند های معمول در شکل گیری شرکت های تحقیقات بازاریابی است.

انواع مختلف…

یک شرکت تحقیقات بازاریابی می تواند بر اساس سه هدف شکل گیرد و در نهایت بر اساس هدفی که دارد پیش رود.

  • گاهی مواقع شرکت های تحقیقات بازاریابی بر اساس ناحیه کارکرد شکل می گیرند. هدف این نوع شرکت ها این است که تحقیقاتی که انجام می دهند بر اساس خط محصول، بخش بندی های بازار، نام های محصول ها یا مناطق مختلف جغرافیایی باشد. به این نوع شرکت ها شرکت های ناحیه کاربرد یا ناحیه کارکرد گفته می شود.
  • در بعضی مواقع شرکت های تحقیقات بازاریابی صرفا بر اساس وظایف بازاریابی بنیان نهاده می شوند. این نوع شرکت ها علاقه دارند در زمینه تحلیل فروش محلی یا تبلیغات و طراحی محصول و وظایفی از این دست تحقیقات انجام دهند.
  • شرکت های تحقیقات بازاریابی دیگری نیز هستند که تنها بر اساس شیوه پژوهش بنا نهاده شده و فعالیت می کنند. مثلا شرکت هایی هستند که تنها از روش پرسشنامه یا مصاحبه محلی استفاده می کنند. این نوع شرکت ها نیز بسیار جالب توجه هستند.

سرمایه گذاری

اگر شرکت تحقیقات بازار بزرگ باشد می تواند هر سه مدل را در خود جای دهد. بنابر این نوع سرمایه گذاری نیز مهم است. اگر سرمایه گذار قوی برای شرکت شما وجود دارد می توانید وسعت شرکت خود را به راحتی تا میزانی گسترش دهید که هر سه مدل را در خود جای دهد اما، اگر قرار است با سرمایه کم این کار را شروع کنید معمولا نمی توانید هر سه مدل را در شرکت تحقیقات بازار خود پیاده سازی کنید بنابر این بر اساس متخصصینی که دارید می توانید بهترین گزینه را که بالاترین راندمان را داشته باشد انتخاب نمایید.  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک گذارید…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان کلیک کنید