تحقیقات بازاریابی

هنگامی که در تحقیقات بازاریابی طرح نمونه گیری خود را آماده کردید باید در ارتباط با شیوه تماس خود با پاسخ دهندگان تصمیم بگیرید. شیو های تماس در تحقیقات بازاریابی می تواند مختلف باشد. اما، در بین انواع و اقسام این شیوه ها، یکی از بهترین روش ها استفاده از مصاحبه تلفنی در تحقیقات بازاریابی است.

 

مصاحبه تلفنی مزایای خاص خود را دارد از جمله این که؛

در مصاحبه های تلفنی به سرعت می توان به اطلاعاتی که در تحقیقات بازاریابی مد نظرتان است دست یافت. همان طور که می دانید و در سایت mrioi.com نیز توضیح دادیم زمان نقش مهمی در تحقیقات بازاریابی دارد. اگر بهترین اطلاعات را در زمان در نظر گرفته منتقل نکنید، نمی توانید ادعا کنید که تحقیقات شما کارآمد بوده است!

موراد بیشماری بوده است که شخص پاسخ دهنده مفهوم برخی از سوال ها را به درستی متوجه نشده است و در نهایت پاسخی که در پرسش نامه قید می کند نمی تواند برای پرسشگران مفید باشد. مصاحبه تلفنی این مشکل عدیده را حل می کند. در این نوع مصاحبه ها اگر مخاطبان در تعبیر و تفسیر سوال ها با مشکل مواجه شوند می توانند به سرعت سوال هایی که در ذهنشان ایجاد شده است را با پرسشگر در میان بگذارند تا پرسشگران در کسری از ثانیه به آنان پاسخ دهند. این کار سبب می شود تا مشکل بسیاری از پاسخ دهندگان حل شود و اطلاعات دریافتی از پاسخ دهندگان با درک درستی که نسبت به سوال می یابند، موثق تر باشد.

در مصاحبه تلفنی پاسخ دهندگان همکاری بیشتری نسبت به پرسشنامه های پستی از خود نشان می دهند و به همین دلیل این پرسشنامه ها در تحقیقات بازاریابی کارآمدتر هستند.

 

البته مصاحبه تلفنی در تحقیقات بازاریابی عیوب خاص خود را نیز دارد:

در مصاحبه تلفنی، باید به زمان نیز توجه کرد. زیرا در جریان تحقیقات بازاریابی باید بتوانید مصاحبه های متعددی را انجام دهید. به همین دلیل تلاش کنید که مصاحبه های تلفنی را به صورت کوتاه تنظیم نمایید.

در برخی مواقع در تحقیقات بازاریابی مصاحبه های تلفنی جنبه شخصی به خود می گیرند و به همین دلیل اطلاعات خوبی از این مصاحبه ها کسب نمی شود. برای غلبه بر این مشکل در تحقیقات بازاریابی، همواره تلاش کنید تا طبق روند برنامه ریزی شده پیش روید و مصاحبه را شخصی ننمایید.

تهیه و تدوین : واحد تامین محتوا

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهارده + 6 =