Skip to main content

موانع تحقیقات بازاریابی را مرتفع کنیم؛ درک نادرست!

By آبان ۲۷, ۱۳۹۷آرشیو مقالات تخصصی

امروزه بسیاری از شرکت ها به این امر واقفند که بدون تحقیقات بازاریابی نمی توانند فعالیت های خود را گسترش دهند با این وجود هنوز هم موانعی بر سر راه تحقیقات بازاریابی وجود دارد که سبب شده است نتوان به طور کامل از این تحقیقات استفاده کرد.

درک نادرست!

یکی از موانع موجود در تحقیقات بازاریابی که در بیشتر موارد در این نوع تحقیقات خلل ایجاد می کند درک نادرست از تحقیقات بازاریابی است. بیشتر مدیران این تحقیقات را یک چراغ جادویی می دانند که چند پروسه پشت سرهم در آن به سرعت طی می شود و در نهایت نتیجه مد نظر به مدیر گزارش می شود. در واقع مدیران این گونه فکر می کنند که در تحقیقات بازاریابی ابتدا پژوهشگر پرسشنامه ایی را فراهم می کند. نمونه گیری می کند. پاسخ ها را جمع آوری می کند و در نهایت نتیجه تجزیه و تحلیل خود را به مدیر منتقل می کند. اما در این فرآیند بیان شده معمولا:

  • مدیران به صورت واضح مشکل های شرکت را نمی گویند! چون معتقدند این موارد جز اسرار شرکت است و هیچ شخصی نباید از ضعف های شرکت مطلع گردد.
  • مدیران تصمیم های مختلفی که با آن دست به گریبان هستند را به پژوهشگر منتقل نمی کنند.زیرا معتقدند فرآیند تصمیم های پیش روی مدیریت ارتباطی به پژوهشگران و کامل شدن اطلاعات آن ها در فرآیند تحقیق ندارد.

در اثر این اشتباه ها، هنگامی که نتیجه تحقیقات بازاریابی گره ایی از کار مدیران شرکت باز نمی کند آن ها به این نتیجه می رسند که این تحقیقات بیهوده است و تنها بودجه شرکت را از بین می برد! این درک نادرست از تحقیقات بازاریابی سبب شده است نتوان از تمام پتانسیل های این گونه تحقیقات برخوردار بود.

در حالی که برای این که تحقیقات بازاریابی به صورت کامل عملی شود نیاز است که، اطلاعات کاملی از مشکل های پیش روی شرکت در حوزه های مختلف اعم از تولید تا فروش به پژوهشگر منتقل شود تا او بتواند با تعریف دقیق مشکلات فرآیند تحقیق را بهتر مدیریت کند. تا در نهایت نتیجه های کسب شده از این گونه تحقیقات به صورت عملی و مفید برای شرکت کارساز باشد.

همچنین دادن اطلاعات در ارتباط با تصمیم هایی که برای مدیران مشکل ایجاد می کند نیز می تواند دید بهتری را از ساختار کلی شرکت و مشکلات زیر ساختی آن به پژوهشگر منتقل کند.

باید دانست که پژوهشگر تحقیقات بازاریابی شخصی غریبه در شرکت شما نیست! بلکه او شخصی است که می توانید مشکلات خود را با او درمیان گذارید تا بتواند با تحقیقاتی کامل شرکت شما را از ورطه مسائل مختلف یا ورشکستگی نجات دهد.

شماره تماس جهت مشاوره!